logo yeni

calisanlar2 copy

112 ACİL ÇALIŞANLARININ YEMEK ÜCRETİ KONUSUNDA ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Aktif . Yayınlanma Ücret

112-acilSağlık Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında, Acil 112 çalışanlarının maaşlarına ek olarak yemek ücreti ödenmesi için çalışma başlatıldı.

Sağlık-Sen Manisa Şubesi Öğretmenevi Konferans Salonu'nda 112 Acil Sağlık Hizmetleri Çalışanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri konulu panelde konuşan Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Lojistik ve Teknik Hizmetler Daire Başkanı Oğuz Cesur açıklamalarda bulundu.

Cesur, 112 acil sağlık çalışanlarının maaşlarına ek olarak yemek ücreti almaları ile ilgili olarak, “112 sağlık çalışanları sürekli hareket halinde olduklarından gittikleri hastanelerde veya kendi birimlerindeki yemek saatlerine yetişemiyorlar ya da yemekleri soğuk oluyor. Bu nedenle sağlık çalışanlarımız yemek ihtiyacını dışarında karşılamak zorunda kalıyor. Tabi ki bunu da kendi ceplerinden karşılamak durumunda kalıyor. Bunun için Sağlık Bakanlığımız, Maliye Bakanlığı ile birlikte bir çalışma başlatıyor. Başlatılacak çalışma neticesinde Acil 112 çalışanları artık yemek paralarını ceplerinden ödemeyecek. Maliye Bakanlığı bunun için ek bir bütçe ayarlayacak. İki bakanlığın yürüttüğü ortaklaşa çalışma sonuçlandığı zaman Acil 112 çalışanlarının maaşlarına ek ücret olarak yemek ücreti yatırılacak. Şuanda bunun miktarı belli değil. Miktar konusunda çalışmalar yapılıyor. Önümüzdeki aylar içerisinde Acil 112 çalışanlarımızın maaşlarına bu ek ücret yatmaya başlayacak" ifadelerini kullandı.

Panelde 112 acil ambulans şoförlerinin hız  kurallarına uymalarını isteyerek, "Her bir Acil 112 çalışanı bizim için çok önemli. Özellikle Acil 112 ambulans şoförü önce kendi canı kadar başka canlarda taşıdığını unutmasınlar. Ambulansı kullanırken önce emniyet kemerini takıp, gerekli güvenliği alsınlar. Özellikle hız kurallarına uymaya çalışsınlar. Ambulansların yaptığı kazaları araştırdığımızda emniyet kemeri takılmadığını, hız kurallarına uyulmadığını ve özellikle çok düz yollarda kaza yapıldığını gördük. Bu da ambulans şoförümüzün kendine olan öz güveninden kaynaklanıyor. Ayağı kırılan bir hastayı 150 ile götürmenin hiçbir anlamı yok. Aşırı hız demek hastanın iyileşmesi anlamına gelmemektedir. Bu nedenle ambulansları kullanan şoförlerimiz hız konusuna çok dikkat etmeleri gerekir" dedi. 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.