logo yeni

calisanlar2 copy

SGK SAĞLIK PERSONELİ EK ÖDEMELER İÇİN YARGI KARARINI BEKLİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas17Sosyal Güvenlik Kurumu’nda fatura ve reçete inceleme işleri ile kurum sağlık kurullarında çalışan sağlık personeline ödenecek ek ödemeye ilişkin 2010 tarihli usul ve hükümler, 05 Haziran 2014 tarihinde yürürlüğe giren “Sosyal Güvenlik Kurumu Ek Ödeme Usul ve Esasları” ile bütünüyle değiştirilmişti.  

Türk Büro Sen, yeni ek ödeme usul ve esaslarının 6. maddesinin (c) bendine göre, SGK’da görev yapan sağlık personeline yılda 30 günü geçen izinler için ek ödeme verilmediğini, bu durumda çeşitli nedenlerle yılda 30 günün üzerinde izin kullanan personelin, 30 günün üzerindeki izin süreleri boyunca ek ödemelerinin kesildiğini belirterek, 375 sayılı KHK’ya göre ödenmekte olan ek ödemelerin izin dönemlerinde de aynı şekilde ödenmesi gerektiğine dair alınmış yargı kararları bulunmasına karşın Sosyal Güvenlik Kurumu’nda fatura ve reçete inceleme işleri ile kurum sağlık kurullarında çalışan sağlık personelinin 30 günü aşan izinlerinde benzer bir uygulamaya gidilmiş olmasının bir anlamda yargı kararları ile de çeliştiğini savundu.

Türk Büro-Sen’in, söz konusu kararın yürürlüğe girmesinin hemen ardından, Kurumla iletişime geçerek, Kurumda görev yapan sağlık personelinin 30 günü geçen izinlerinde de ek ödemeden aynı şekilde yararlanması için gerekli girişimlerde bulunduğu, ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu Personeline Yapılacak Ek Ödemenin Usul ve Esaslarının ilgili maddelerinin iptal edilmesi ve mağduriyetin giderilmesi amacıyla, Danıştay 11. Dairesi'nde 2014/2974 Esas numarası ile dava açıldığı bildirildi.

Bu düzenleme sebebiyle mağdur olan SGK personelinin yargıdan çıkacak kararla ek ödeme de yaşadıkları adaletsizliğin giderilmesini beklenirken, Türkiye Kamu Sen’den yapılan açıklamada, “Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalarımız kamu görevlilerimizin her türlü sorununda yanlarında olmaya tüm zeminlerde devam edecektir.” ifadeleri kullanıldı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.