logo yeni

calisanlar2 copy

NÖBET TUTAN ÖĞRETMENLERE ÜCRET ÖDENMESİ İÇİN KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

ogretmen-3Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda nöbet tutan yönetici ve öğretmenlere, nöbet karşılığı ücret ödenmesi için hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili F.Nur SERTER tarafından hazırlanan “657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi”, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda nöbet tutan yönetici ve öğretmenlere nöbet ücreti verilmesini öngörüyor.

657 sayılı Kanuna bir Madde eklenmesini içeren Kanun Teklifinin kabul edilmesi durumunda; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda her kademede çalışan yönetici ve öğretmenlere haftada en fazla bir gün nöbet görevi verilebilecek ve nöbet görevi verilenlere altı saatlik nöbet karşılığı ders ücreti ödenebilecek.

Kanun Teklifinin Gerekçesinde şöyle denildi: “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kuramlarda çalışan yönetici ve öğretmenlere haftada en az bir gün nöbet görevi verilmektedir. Hiçbir kanun maddesinde tanımlanmayan bu görev, Ortaöğretim Kurumlan Yönetmeliği ile Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumlan Yönetmeliğinde tanımlanmaktadır. Üst yasal mevzuatta yeri olmayan bir husus alt mevzuatta genişletilerek düzenlenmiş ve hukuka uygun olmayan fiili bir durum yaratılmıştır. Ayrıca tüm resmi kuramlarda nöbet görevine ücret ödenirken Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kuramlarda bu ücretin ödenmemesi kamu çalışanları arasında eşitsizlik yaratmaktadır. Bu yasa teklifi ile nöbet görevini yerine getirmesine rağmen ücretini alamayan yönetici ve öğretmenlerin ekonomik mağduriyetleri ortadan kaldırılmış olacaktır.”

Kanun Teklifi

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1: 14/07/1965 Tarihli ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa Ek Madde 42’den sonra gelmek üzere, Ek madde 43 eklenmiştir.

“Ek Madde 43 - Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda her kademede çalışan yönetici ve öğretmenlere haftada en fazla bir gün nöbet görevi verilir. Nöbet görevi verilen yönetici ve öğretmenlere, görevin karşılığı olarak altı saatlik ders ücreti ödenir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda çalışan yönetici ve öğretmenlerin nöbet görevi ile ilgili usul ve esaslar yönetmelikle belirlenir.”

MADDE 2: Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3: Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.