logo yeni

calisanlar2 copy

DİYANET MURAKIPLARININ MAAŞLARI BAŞBAKANA SORULDU

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas-2Diyanet İşleri Başkanlığında görevli murakıpların özlük haklarının iyileştirilmesi hakkında soru önergesi verildi.

Kütahya milletvekili Prof. Dr. Alim IŞIK tarafından hazırlanan önergede Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’nun yanıtlaması istemiyle aşağıdaki sorulara yer verildi:

“Diyanet İşleri Başkanlığının il ve ilçe müftülüklerine bağlı olarak din hizmetlerinin denetimini yerine getiren murakıpların mali ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik hükümetiniz çalışmalarıyla ilgili olarak;

1.Halen Diyanet İşleri Başkanlığı il ve ilçe müftülüklerine bağlı olarak görev yapan murakıpların toplam sayıları ve illere göre dağılımları nasıldır?

2.Murakıpların; Genel İdari Hizmetler (GİH) sınıfına alınarak, idari açıdan İl/İlçe Müftüsüne, hiyerarşik olarak da Rehberlik ve Teftiş Kuruluna bağlanmalarına yönelik talepleri hükümetinizce nasıl değerlendirilmektedir?

3.Hükümetinizce yapılacak yeni bir düzenlemeyle, İl Müftülükleri bünyesinde rehberlik ve denetim kurulları oluşturularak ilçelerde görev yapan murakıpların bu kurullara alınıp bünyesinde murakıp kadrosu bulunmayan bütün ilçelerin de denetim hizmetinden faydalanmaları sağlanabilir mi?

4.Murakıpların, Diyanet İşleri Başkanlığı kariyer basamak sisteminde 2. Kademe de yer almasına rağmen eşdeğer kadrodaki şube müdüründen 1200 TL/ay, diğer eşdeğer kadrolardan ise ortalama 500 TL/ay daha az ücret aldıkları iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu farklılığın sebepleri nelerdir?

5.Murakıpların denetim elemanı olmalarına rağmen şimdiye kadar kendilerine denetim tazminatı verilmediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu uygulamanın gerekçeleri nelerdir?

6.Murakıpların mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda hükümetinizce yapılan bir çalışma var mıdır? Varsa çalışma ne aşamadadır? Çalışmanın içeriği ve uygulama planı nasıldır? Yoksa bu konuda bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?

7.Hükümetinizin anılan konuya ilişkin görüşü ile yaşanan mağduriyetlerin giderilmesine yönelik 2015 yılı programı nasıldır?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.