logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ KURUMDA KAÇ PERSONELE ÖDÜL VERİLEBİLİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

odulGörevli olduğu kurumda olağanüstü gayret ve çalışmalarıyla emsallerine göre başarılı görev yaptığı değerlendirilerek üstün başarı belgesi verilen Devlet memuruna ödül de verilebilmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında ödül verilebilecek personel sayısı sınırsız olmayıp, kurumların kadro sayısına göre belirlenmektedir. Ancak bu belirleme yapılırken, 3 kurum diğer kurumlardan farklı tutulmuştur.

Hangi memura ödül verilir?

Üç defa başarı belgesi aldığı için üstün başarı belgesi alan memurlara ödül verilmektedir. Buna före;

*Ödül; üstün başarı belgesi almış olan memurlara, merkezde bağlı veya ilgili bakanın ve illerde ise valilerin uygun görmesi üzerine verilmektedir.

*Üstün Başarı Belgesi; üç defa başarı belgesi alan memurlara verilmektedir.

*Başarı Belgesi; görevli oldukları kurumlarda olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle, kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında, kamu zararının oluşmasının önlenmesinde ve önlenemez kamu zararlarının önemli ölçüde azaltılmasında, kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında veya sunulan hizmetlerin etkinlik ve kalitesinin yükseltilmesinde somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladıkları tespit edilen memurlara, merkezde bağlı veya ilgili bakan, illerde valiler, ilçelerde ise kaymakamlar tarafından verilmektedir.

Kurumlarda kaç personel ödül alabilir?

Kurumlarda ödül verilebilecek personel sayısına sınırlama getirilmiştir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan sınırlamaya göre, bir kurumda yıl içinde ödüllendirilecek personelin sayısı en çok, ilgili kurumun yılbaşındaki dolu kadro sayısının binde 10’u kadar olabilmektedir.

Ancak bu sınırlama konusunda 3 kurum ayrı tutulmuştur. Buna göre; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünde bir yıl içinde ödüllendirilecek personelin sayısı en çok, ilgili kurumun yılbaşındaki dolu kadro sayısının binde 20’si kadar olabilmektedir.

Öte yandan, ödüllendirilecek personel sayısı sınırı aşılmamak kaydıyla, aynı memura aynı yıl içerisinde birden fazla ödül verilmesi de mümkün olabilmektedir.

Ödül miktarı ne kadardır?

Üstün başarı belgesi alan her memura ödül verilmesi zorunluluğu yoktur. Ödülün verilmesi amirlerin takdirine bırakılmıştır. Merkezde bağlı veya ilgili bakan, illerde ise vali, üstün başarı belgesi almış olan memurlardan uygun gördüklerine (ilgili kurumda ödül alabilecek personel sayısı sınırını aşmamak kaydıyla) ödül verebilmektedir.

Bir memura bir defada verilebilecek ödülün miktarı, en yüksek Devlet memuru aylığının %200’ünden fazla olamamaktadır. 2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan aylık katsayısını memurunyeri.com olarak esas alarak yaptığımız hesaplamaya göre, memura bir defada en çok 1.506 TL tutarında ödül verilebilecektir. Ancak, ödülün bu miktardan daha düşük verilmesi de mümkündür.

Ödül miktarı: [(9500 X 0,079308) X 200 / 100 = 1.506 TL]

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.