logo yeni

calisanlar2 copy

CEZAEVİ KATİBİ, ZABIT KATİBİ VE İCRA KATİBİNİN TAZMİNATLARI ARASINDAKİ FARK

Aktif . Yayınlanma Ücret

memur-7Adalet Hizmetleri Tazminatı ödenen kurumlarda zabıt katibi, cezaevi katibi ve icra katibi kadrolarında görev yapan personelin özlük hakları arasında, tazminat ödemesinden kaynaklı farklılık bulunmaktadır.

Aylık maaş unsurları arasında yer alan tazminatların oranı, Devlet memurlarının; kurum, sınıf, unvan, kadro derecesi, aylık derecesi, eğitim ve hizmet süreleri gibi hususların bir ya da birkaçına bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir.

Devlet memurlarına çeşitli adlar altında yapılan tazminat ödemelerinin hangi oranlar esas alınarak ödeneceği Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede (Yan Ödeme Kararnamesi) düzenlenmiştir. Bu Kararnamede; Yüksek Mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, İl ve İlçe Seçim Kurulları, Adli, İdari, Askeri Yargıda (ceza infaz kurumları ve icra müdürlükleri personeli dahil) görevli Devlet memurlarına Adalet Hizmetleri Tazminatı ödeneceği de hükme bağlanmıştır.

Adalet Hizmetleri Tazminatından yararlanan katiplerin tazminat oranları

Adalet Hizmetleri Tazminatı ödenen kurumlarda Genel İdare Hizmetleri Sınıfında zabıt katibi, cezaevi katibi ve icra katibi unvanlarında görev yapan personele ödenen tazminat oranları arasında farklar vardır.

KADRO/AYLIK DERECESİ

ZABIT KATİBİ

CEZAEVİ KATİBİ

İCRA KATİBİ*

1-4 üncü dereceli kadrolara atanmış olanlar

-

%100

%105

1, 2 ve 3 üncü dereceden aylık alanlar

%100

%58

%63

4 üncü dereceden aylık alanlar

%75

%58

%63

5-9 uncu derecelerden aylık alanlar

%56

%56

%61

Diğer derecelerden aylık alanlar

%54

%54

%59

*Toplu sözleşme hükümleri gereği, İcra Katipleri için 5 puan ilave edilmiştir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.