logo yeni

calisanlar2 copy

PROGRAMCI VE ÇÖZÜMLEYİCİLER BAZI KURUMLARDA EK ÖDEMEYİ EKSİK Mİ ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

programciSitemize gönderilen mesajlar ve forum bölümümüzde paylaşılan bilgiler, ek ödeme oranlarının hatalı uygulanması nedeniyle, çözümleyici ve programcı unvanlı kadrolarda görev yapan bazı personelin aylık maaşının eksik ödenmiş olabileceği düşüncesi oluşturmaktadır.

Programcı ve çözümleyici kadrolarında görev yapanların ek ödemelerinin mevzuatın öngördüğü oranlarda ödenmesi ve varsa eksik ödemeler nedeniyle mağduriyet yaşanmaması için memurunyeri.com olarak konu hakkında yeniden bir değerlendirme yapmanın yararlı olacağı düşünülmüştür.

Ek ödeme

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 9 uncu maddesi ile kamu personeline en yüksek Devlet memuru aylığının belli oranlarında her ay ek ödeme yapılması öngörülmüş ve bu ödemenin hangi unvandaki personele hangi oranda yapılacağı KHK eki (I) sayılı Cetvelde belirtilmiştir.

**Ek ödeme cetvelinin “A/1” bölümünde “Kadroları Genel İdare Hizmetleri Sınıfında yer alan personel ile Teknik Hizmetler … sınıflarında bulunan personelden ek ödeme oranları ilgili gruplarında düzenlenmeyen ve kadro unvanları bu bölümde yer alan personel” hakkında geçerli olan ek ödeme oranlarına yer verilmiştir.

Bu bölümün “k” sırasında da, çözümleyici ve programcı unvanlı kadrolarda bulunanların ek göstergesi de gösterilmiştir.

**Ek ödeme cetvelinin “A/2” bölümünde, kadroları Teknik Hizmetler Sınıfında yer alan personele ilişkin ek ödeme oranları gösterilmiştir.

Bu bölümün “c” sırasında ise, ek ödeme oranları 1 nolu grupta düzenlenenler hariç, Teknik Hizmetler Sınıfındaki bazı kadrolarda bulunanlar hakkında uygulanacak ek ödeme oranları belirtilmiş, ancak bu bölümde çözümleyici ve programcı unvanları için ayrı ek ödeme oranları belirlenmemiştir.

Çözümleyici ve programcılar için geçerli olan ek ödeme oranları

Ek Ödeme Cetvelindeki belirlemelere göre, çözümleyici ve programcı unvanlı kadrolarda bulunan Devlet memurları hakkında, söz konusu Cetvelin “A/1/k” bölümündeki ek ödeme oranlarının uygulanması gerektiği görülmekle birlikte, Sitemize ulaşan bilgilerden “A/2/c” bölümündeki oranlar esas alınarak ödeme yapılan personel olduğu da anlaşılmaktadır.

Bu itibarla;

**Ek Ödeme Cetvelinin “A/1” bölümünün “Kadroları Genel İdare Hizmetleri Sınıfında yer alan personel ile Teknik Hizmetler … sınıflarında bulunan personelden ek ödeme oranları ilgili gruplarında düzenlenmeyen ve kadro unvanları bu bölümde yer alan personel” hakkında uygulanacağı açıkça belirtilmiş olması,

**Ek Ödeme Cetvelinin “A/1/k” bölümünde, çözümleyici ve programcı unvanlı personel için ek ödeme oranlarının belirlenmiş olması,

**Ek Ödeme Cetvelinin “A/2” bölümünde, çözümleyici ve programcı unvanlı personel için ayrıca ek ödeme oranlarının belirlenmemiş olması

nedeniyle, çözümleyici ve programcı unvanlarında bulunanlar hakkında derecelerine göre “A/1/k” bölümünde belirtilen ek ödeme oranların uygulanması gerekecektir.

Ayrıca, söz konusu unvanlardaki personelden ek ödemeleri döner sermayeden karşılananlara yapılacak sabit döner sermaye ödemesi miktarı da, “A/1/k" bölümündeki oranlara göre belirlenecek tutarlardan düşük olamayacaktır.

Ek Ödeme Cetvelinin “A/1/k” bölümündeki oranlar

Aylık dereceleri

Ek ödeme oranı

* 1-2 dereceden aylık alanlar

%115

* 3-4 dereceden aylık alanlar

%110

* Diğer derecelerden aylık alanlar

%100

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.