logo yeni

calisanlar2 copy

TEKNİKER İŞLETME FAKÜLTESİNİ BİTİRİRSE ÖZLÜK HAKLARI DEĞİŞİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

teknik2 yıl süreli yükseköğrenim kurumlarından mezun olup tekniker unvanını kazanan ve kamu kurumlarında tekniker unvanlı kadrolarda görev alan Devlet memurlarından bazıları, 4 yıl süreli yükseköğrenim kurumlarının işletme bölümlerinden mezun olduklarında özlük haklarının nasıl etkileneceğini merak etmektedirler.

2 ve 4 yıllık yükseköğrenimi bitirenlerin memuriyete başlangıç seviyesi

-Devlet memuriyetine giriş derece ve kademesi olarak, 2 yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenler için 10 uncu derecenin 2 nci kademesi belirlenmiştir. Öte yandan, teknik hizmetler sınıfında görev almaları şartıyla, teknikerler unvanını kazanmış olanların öğrenimlerine göre tespit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece eklenmek suretiyle bulunacak derece ve kademelerden hizmete alınacakları hüküm altına alınmıştır.

Bu itibarla, 2 yıl süreli eğitim veren yükseköğrenim kurumlarından mezun olarak tekniker unvanını kazanmış olanların, Teknik Hizmetler Sınıfında görev almaları durumunda memuriyet giriş derece/kademeleri 9/2 olmaktadır.

-657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki belirlemelere göre, 4 yıl süreli yüksek öğrenim kurumlarının işletme bölümlerinden mezun olanların Devlet memuriyetine giriş derece/kademesi 9 uncu derecenin 1 inci kademesidir.

Teknikerlerin özlük hakları

Teknik Hizmetler Sınıfında Tekniker unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurları için, mali bakımdan aşağıdaki tabloda belirtilen özlük hakları belirlenmiştir.

DERECE

EK GÖSTERGE

YAN ÖDEME PUANI

TAZMİNAT ORANI

EK ÖDEME ORANI

1

2200

2050

100

110

2

1600

2050

100

110

3

1500

2050

100

100

4

1100

2050

100

100

5

-

2050

93

90

6

-

2050

93

90

7

-

2050

93

90

8

-

1625*

93

85

9

-

1625*

93

85

*5 yıldan az hizmeti olanlar için geçerli olan yan ödeme puanı kullanılmıştır.

İşletme fakültesinden mezun olan teknikerin özlük haklarında değişiklik olur mu?

Teknik Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda görev almaya ilişkin bir eğitim olmayan “işletme” bölümünden lisans mezunu olan Teknikerin, bu eğitimden dolayı;
-Derece ve kademesi değişmeyecektir: İşletme mezununun memuriyete giriş derecesi 9/1 iken, tekniker 9/2’den göreve başlamıştır.

-Ek göstergeden yararlanma durumu değişmeyecektir: Tekniker ilk dört derecede sırasıyla 1100, 1500, 1600 ve 2200 ek göstergeden yararlanabilmekteyken, işletme lisans mezunu için (ek göstergesi farklı belirlenmiş kadrolarda görev yapanlar hariç) 800, 1100, 1600, 2200 ek gösterge belirlenmiştir.

-Zam ve tazminatları değişmeyecektir: Devlet memurlarının hizmet sınıfları, görev unvanları, kadro dereceleri, eğitim durumları ve hizmet süreleri gibi hususlar göz önünde bulundurularak belirlenmiş olan zam ve tazminatlar, Tekniker unvanında olunduğu sürece, Teknik Hizmetler Sınıfında bir göreve atanmaya imkan veren üst örenim bitirilmedikçe değişmeyecektir.

-Ek ödemesi değişmeyecektir: Devlet memurlarının hizmet sınıfları ile kadro unvan ve derecelerine göre belirlenmiş olan ek ödemeler bakımından, tekniker unvanı için geçerli olan oranlara göre ek ödeme yapılmaya devam olunacaktır.

Lisans mezunu olmanın faydaları

Tekniker kadrosunda görev yapanlar, İşletme lisans mezunu olduklarında mali haklarında değişiklik olmamakla birlikte; torba kadro uygulamasından yararlanma ve görevde yükselme gibi uygulamalarda ise 4 yıllık fakülte mezunu olmalarından dolayı, lisans mezunu olmayan teknikerlere göre daha avantajlı olabilmektedirler.

Örneğin, 3 üncü dereceli tekniker kadrosuna atanabilmek için lisans mezunu olanların en az 8 yıl hizmetinin bulunması gerekirken, 2 yıllık yüksekokul mezunu olanların en az 10 yıl hizmetinin bulunması gerekmektedir.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.