logo yeni

calisanlar2 copy

VHKİ VE BİLGİSAYAR İŞLETMENİ HANGİ KURUMDA 337 TL DAHA FAZLA TAZMİNAT ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

vhkiKamu kurum ve kuruluşlarında "Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni" ve "Bilgisayar İşletmeni" unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurları, çalıştıkları kurumlardan kaynaklı olarak farklı ücret alabilmektedirler.

Aynı unvandaki bazı kadrolara ilişkin tazminatların kurumlara göre farklı belirlenmiş olması, personelin aynı unvanda farklı ücret alması sonucunu doğurmaktadır. (Mahalli idarelerde ödenen sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemeleri de benzer bir sonuç doğurmaktadır.)

Öte yandan, memurlara aylık ücretin bir unsuru olarak ödenen tazminatlar da bazı kurumlar için farklı belirlenmiştir. Örneğin; Yüksek Mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, İl ve İlçe Seçim Kurulları ile adli, idari ve askeri yargıda (Ceza İnfaz Kurumları ve İcra Müdürlükleri personeli dahil) fiilen görev yapan memurlara Adalet Hizmetleri Tazminatı ödenirken, bu tazminatın miktarının diğer kurumlardaki emsal personele ödenen özel hizmet tazminatından yüksek olduğu görülmektedir.

Çalıştıkları kurumlara özgü tazminat ödemesi nedeniyle aylık ücretleri farklı olan Devlet memurları arasında, VHKİ ve Bilgisayar İşletmeni kadrolarında görev yapanlar da yer almaktadır. Ancak, bu personelin aylık ücreti aynı miktarda olmamasına rağmen, emekli olduklarında aynı miktarda emekli aylık ve ikramiyesi almaktadırlar.

Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil VHKİ be Bilgisayar İşletmeni kadrolarında görev yapan Devlet memurlarından; aynı eğitimi almış, aynı hizmet yılında, aynı kadro ve kazanılmış hak aylık derecesinde olmakla birlikte, çalıştıkları kurumlardan dolayı farklı tazminatlardan yararlananların, aylık maaş miktarları arasındaki farkı görülebilmek amacıyla memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada şu sonuçlara ulaşılmıştır.

KURUM

DERECE KADEME

HİZMET YILI

AYLIK NET ÜCRET

EMEKLİ AYLIĞI

EMEKLİ İKRAMİYESİ

*Anayasa Mahkemesi

*Yargıtay

*Danıştay

*Askeri Yargıtay

*Askeri Yüksek İdare Mahkemesi

*Uyuşmazlık Mahkemesi

*Sayıştay

*Yüksek Seçim Kurulu

*İl Ve İlçe Seçim Kurulları

*Adli, İdari ve Askeri Yargı Kurumları

*Ceza İnfaz Kurumları

*İcra Müdürlükleri

1/ 4

30

2.749 TL

1.749 TL

63.058 TL

Diğer Kurumlar

1/ 4

30

2.412 TL

1.749 TL

63.058 TL

NOT: Hesaplamada;

*2015 yılı ilk altı ayına ilişkin katsayılar kullanılmıştır.

*Aile yardımından yararlanmayan personel esas alınmıştır.

*Sendika aidatı kesintisi ve toplu sözleşme ikramiyesi dahil edilmemiştir.

*Sadece “tazminat” farkı göz önünde bulundurulmuş, bunun dışında olabilecek ödeme farklılıkları dahil edilmemiştir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.