logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMEN MAAŞLARINA ZAM MI GELECEK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

Yapılan yeni çalışmada kariyer basamak geçişlerinde öğretmenler sınava tabi tutulsa da yükselmenin tek başına sınav odaklı olmayacağı, sınavda özellikle mesleki yeterlilik ve kariyerin ön planda tutulduğu belirtiliyor. Ancak önceden yüksek lisans ve doktora yapmış olan öğretmenlerin, basamak atlayıp atlayamayacağı ise henüz netlik kazanmamakla birlikte, onların da sınava tabi olması hedefleniyor.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Ali Yılmaz, yeni sistemde öğretmenlerin 4 kariyer basamağına ayrılmasının planlandığını, ayrıca çalışma ile zamların bu kademelere göre olacağını ve uzman öğretmenlerin maaşında 200-250 TL'lik bir artışın hedeflendiğini belirtti. Kıdemli uzman öğretmenlere 250-450, başöğretmenlere de 450- 550 TL arasında zam amaçlandığı belirtilen çalışmada ilk basamaktaki öğretmenlere de derecesine göre 60 TL'ye kadar zam gündemde.

Doğal olarak hemen her meslek grubu için geçmişte yapılan çalışmalarda kanun taslaklarına bu tür zam maddeleri konulmuş ancak bütçe hedefleri doğrultusunda bu maddelerin daha sonra taslaklardan çıkarıldığını görmüştük. Öğretmenlerimizle ilgili bu çalışmanında aynı akebetle karşılaşmamasını diliyoruz.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.