logo yeni

calisanlar2 copy

EMEKLİ İKRAMİYESİ ÖDEMESİNDEKİ 30 HİZMET YILI SINIRI BUGÜN RESMEN KALKTI

Aktif . Yayınlanma Ücret

emekli5Emekli ikramiyesinin en çok 30 hizmet yılına göre ödenmesini öngören düzenlemenin iptaline ilişkin gerekçeli Anayasa Mahkemesi Kararının bugün Resmi Gazete’de yayımlanması nedeniyle, bugün ve sonrasında emekli olacak kamu görevlileri hakkında artık 30 yıl sınırı uygulanmayacak.

Anayasa Mahkemesi, açılan bir davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiasını ciddi bulan Ankara 10. İdare Mahkemesinin istemini haklı bularak, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’nun 89 uncu maddesinin dördüncü fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “...verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler...dikkate alınmaz." şeklindeki ibareyi iptal etmişti.

Anayasa Mahkemesi Kararları, yürürlük konusunda başka bir tarihe Kararda hükmedilmediği sürece, Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihte yürürlüğe giriyor ve geçmişe yürümüyor. Bu nedenle, bugün ve bugünden sonra emekli olacaklar hakkında ikramiye ödemesi bakımından 30 hizmet süresi sınırı uygulanmayacak, ancak dün ve öncesinde emekli olanlar bu iptal kararından doğrudan etkilenmeyecek.

Dün ve daha önce emekli olup da haklarında 30 hizmet yılı sınırı uygulandığı için emekli ikramiyelerini en çok 30 yıl üzerinden almış olan kamu görevlileri bakımından haksız bir durumun ortaya çıkmaması için, ilgililerin mahkemelerde davalar açarak haklarını arama yoluna gitmelerini beklemeden, Hükümet tarafından ivedilikle gerekli düzenlemelerin yapılması ve tedbirlerin alınması gerektiğini değerlendirmekteyiz.

**Anayasa Mahkemesinin gerekçeli Kararı için tıklayınız …

**30 hizmet yılı sınırı uygulanmayacağı için, 30-45 yıl hizmet ile emekli olacak kamu görevlilerinden bazılarının alacağı emekli ikramiyesi miktarları için tıklayınız …

**Emekli maaş ve ikramiyenizi hesaplamak için tıklayınız …

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.