logo yeni

calisanlar2 copy

ENGELLİ İNDİRİMİNİN ARTMASI, KAPSAMDAKİ BAZI MEMURLARI HİÇ ETKİLEMEYECEK

Aktif . Yayınlanma Ücret

engelliDevlet memurlarının, bakmakla yükümlü oldukları kişilerin (eş, anne, baba ve yaşına bakılmaksızın çocuklar) ya da kendilerinin çalışma gücünü belli oranlarda kaybetmeleri durumunda yararlandıkları engelli indirimi miktarları 2015 yılı için yükseltildi.

Engelli indiriminin aylık net ücrete etkisi; ilgili personelin aylık gelir matrahı miktarına, bulunulan gelir vergisi dilimine ve yararlanılan asgari geçim indirimi miktarına göre değiştiğinden, engelli indirimi tutarlarının 2015 yılı için yükseltilmesi, bu indirimden yararlananların bazılarının aylık net ücretlerini hiç etkilemezken, özellikle yüksek maaş alan Devlet memurlarının net maaşları daha fazla etkilendi.

Engelli indirimi miktarı

Engel derecelerine göre, çalışanların gelir vergisi matrahına esas ücretleri üzerinden belirli miktarlarda engelli indirimi yapılmaktadır. Bütçe kanunlarıyla her yıl farklı belirlenme imkanı da bulunan engelli indirimi 2015 yılı için bir miktar artırılarak;

*3 üncü derece (%40 - %59) engel hali için 190 TL olan indirim tutarı 200 TL’ye , 

*2 inci derece (%60 - %79) engel hali için 400 TL olan indirim tutarı 440 TL’ye, 

*1 inci derece (%80 ve daha yukarı) engel hali için 800 TL olan indirim tutarı 880 TL’ye

yükseltildi.

Engelli indiriminin artması maaşları ne kadar artıracak?

Devlet memurlarının yararlanacağı engelli indirimi tutarı, aylık net ücret hesabı sırasında bulunan gelir vergisine esas matrahtan indirilmekte ve bulunan yeni matrah üzerinden Gelir Vergisi hesaplanmaktadır. Bulunan Gelir Vergisi miktarından ise memurun eş ve çocuk durumuna göre belirlenmiş olan asgari geçim indirimi tutarı indirilmektedir. 

Bu nedenle, engelli indirimi miktarının artmasının yanı sıra, 2015 yılında geçerli olacak asgari geçim indirimi tutarları da yükseldiğinden, engelli indiriminin aylık net ücretlerde yaratacağı etki yok denecek kadar az olacak.

Engelli indirim tutarlarındaki artışın, bu indirimden yararlanacak olan Devlet memurlarının aylık net ücretlerine nasıl yansıyacağı konusunda memurunyeri.com olarak bazı unvan ve eş/çocuk durumunu örnek almak suretiyle yaptığımız çalışmaya göre, engelli indirimindeki artıştan dolayı 15 Ocak 2015 maaşlarında görülecek net artış şöyle olacak:

Engelli İndirimi miktarının artmasının maaşta yarattığı artış:

UNVAN

EŞ DURUMU

ÇOCUK SAYISI

ENGEL DERECESİ

3.derece

2.derece

1.derece

HİZMETLİ

Bekar /Eş çalışıyor

0

1,50 TL

6,00 TL

0 TL

ÖĞRETMEN

Bekar /Eş çalışıyor

0

1,50 TL

6,00 TL

0 TL

MÜHENDİS

Bekar /Eş çalışıyor

0

1,50 TL

6,00 TL

0 TL

GENEL MÜDÜR

Bekar /Eş çalışıyor

0

1,50 TL

6,00 TL

12.00 TL

HİZMETLİ

Eş çalışmıyor

4

0 TL

0 TL

0 TL

ÖĞRETMEN

Eş çalışmıyor

4

1,50 TL

0 TL

0 TL

MÜHENDİS

Eş çalışmıyor

4

1,50 TL

0 TL

0 TL

GENEL MÜDÜR

Eş çalışmıyor

4

1,50 TL

0 TL

12,00 TL

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.