logo yeni

calisanlar2 copy

AÇIKLANAN EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI RAKAMI GÜLDÜRÜYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

istisnai-memuriyetKamu personelinin mali ve sosyal haklarına ilişkin her belirlemeden sonra “en düşük memur maaşı” konusunda yapılan açıklamalardaki rakamlar ile gerçekte ele geçen en düşük maaş miktarı arasında farklılıklar bulunmaktadır.

Memur maaş katsayılarına 1 Ocak 2015 tarihinden geçeri yapılan %3 oranındaki artış ve aylık maaşlardan kesilen gelir vergisine uygulanan asgari geçim indirimi miktarlarındaki yükselmeden sonra yapılan haber ve açıklamalarda en düşük memur maaşının 2.114 TL olduğu ifade edilmekle birlikte, açıklanan bu rakamın da gerçeği yansıtmadığını görmekteyiz.

En düşük maaşı hangi memur alıyor?

Devlet memuriyetine ilköğretim (ortaokul) mezunu olarak 14 üncü derecenin 2 nci kademesinden başlayan ve yardımcı hizmetler sınıfına dahil bir kadroda görev alan personel en düşük memur sayılmaktadır.

Ancak, memuriyete girişte genellikle en az lise mezuniyeti şartı arandığından, lise mezunu olarak “hizmetli” kadrosunda 13 üncü derecenin 3 üncü kademesinde göreve başlayan, bekar (ya da evli olup eşi çalışan) ve çocuksuz personel, en düşük memur olarak kabul etmemiz de mümkündür.

En düşük memur maaşı ne kadar?

En düşük memur maaşının 2.114 TL olduğu söylenirken, memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamada, 15 Ocak 2015 tarihinde en düşük memur maaşının 1.842,69 TL olacağı sonucuna ulaşmaktayız. Adına "en düşük memur maaşı" diyerek, sonra da sanki tüm Devlet memurları eş ve çocuk yardımı alıyormuş gibi rakamı 2 bin TL nin üzerinde gösterme gayretlerini, her sene olduğu gibi bu yıl da gülümseyerek karşılıyoruz.

EN DÜŞÜK MEMUR AYLIĞININ MİKTARI

15 OCAK 2015

Unvan

Hizmetli

Eğitim

Lise

Derece / Kademe

13/3

Hizmet Yılı

Yeni başlayan

Medeni Durumu

Bekar

Çocuk

Yok

GELİRLER

GİDERLER

Gösterge Aylığı

42,83 TL

Sosyal Güvenlik Kesintisi

226,21 TL

Taban Aylığı

1.241,44 TL

Gelir Vergisi

70,48 TL

Özel Hizmet Tazminatı

331,51 TL

Damga Vergisi

16,36 TL

Yan Ödemeler

12,57 TL

   

Ek ödemeler

527,40 TL

   

BRÜT TOPLAMI

2.155,75 TL

KESİNTİ TOPLAMI

313,06 TL

AYLIK NET MAAŞ MİKTARI

(90,11 TL Asgari Geçim İndirimi dahil)

1.842,69 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.