logo yeni

calisanlar2 copy

EN DÜŞÜK MAAŞ ALAN MEMURUN KAYBI 100 TL'Yİ GEÇTİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas142014 yılında yapılan toplu sözleşme gereğince enflasyon farkı alamadıkları için reel gelir kaybına uğrayan memurlar, yıl biterken enflasyon farkını istiyorlar.

En düşük maaş alan memurun kaybı 100 TL’yi geçti

2014 için 123 lira net artış ve 2015 için yüzde 3+3 zam alan memurların durumuna ilişkin açıklamaya yapan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Başkanı Gürkan Avcı, “Ortada apaçık bir zarar ve mağduriyet var. Hükümet, memur ve emeklilerin enflasyondan kaynaklı zararlarını ödeyip ihmalin telafisi yoluna gitmeli. 2014 için memurlara 123 lira, emeklilere ise 140 lira maaş artışı yapıldı. Fakat gerçekleşen enflasyon ve peş peşe gelen zamlar bu artışı çoktan eritti. En düşük maaş alan memurun kaybı 100 lirayı geçti” dedi.

2014 yılı için yapılan 123 liralık zammın en düşük memur maaşında yüzde 6; en yüksek memur maaşında yüzde 2; genel ortalama memur maaşında ise yüzde 5 civarlarında bir artışa karşılık geldiğini ancak;  TÜİK tarafından yapılan resmi açıklamalara göre son 12 aylık enflasyonun yüzde 8,6’yı çoktan geçtiğini söyleyen Gürkan Avcı, şunları söyledi;

“2014 yılı için memura verilen 123 liralık seyyanen zam daha yıl ortasında eriyip gitti. 123 liralık zam buharlaştı uçtu gitti. Sayın Başbakana bütün memurların ve emeklilerin adına sesleniyorum ki; 2015 bütçe maratonunun ve yoğun gündemin arasında memur ve emeklinin enflasyon farkından kaynaklanan hakkının oldubittiye ve laf kalabalığına getirilmesine müsaade etmeyiniz.  Hak ve hukuk adına bu konunun üzerine hassasiyetle eğiliniz. En yakın bir zamanda enflasyon farkının memur maaşlarına yansıtılmasını sağlayınız.”

Gelir vergisi yüzde 15’te sabitlensin

Avcı, özellikle yılın ortasından sonra memur maaşlarından alınan gelir vergisi matrahındaki artışa bağlı olarak yükselen gelir vergisi oranları ve maaşlardan yapılan kesintinin artması ile birlikte memur maaşları ciddi bir şekilde düşüş yaşandığını belirterek, “Memur maaşlarındaki gelir vergisi oranı yılın ilk aylarında yüzde 15 iken yılın ortasından sonra yüzde 35’lere doğru fırlamaktadır. Bu ay birçok memurun aldığı maaş, 2013 yılı Ocak ayındaki maaşından düşüktür. Bu nedenle memur ücretlerinde vergi diliminin kaldırılarak ‘yüzde 15 sabit oranlı’ gelir vergisi kesilmesini istiyoruz.” dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.