logo yeni

calisanlar2 copy

4 DEFA TOPLANMADAN ASGARİ ÜCRET BELİRLENEMİYOR MU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

toplanti2015 yılında geçerli olacak Asgari Ücret rakamını belirlemek için yaptığı 3 toplantıda sonuç alamayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 4 üncü toplantısını bugün yapacak.

Asgari Ücret rakamının belirlenmesinin 4 üncü toplantıya kalması; işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonunun geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da 4 toplantı yapma alışkanlığına uyduğu değerlendirmelerine neden oldu.

Hükümetin asgari ücret öngörüsü

1 Kasım 2014 tarihinde yayımlanan 2015 Yılı Programında, Hükümetin 2015 yılı için asgari ücrete yapılacak zam konusundaki düşüncesi de yer almış ve Programda; “Asgari ücretin 2015 yılı Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 oranında, … artırılması öngörülmüştür.” ifadesi yer almıştı.

Programdaki bu hedefe göre, halen brüt 1.134,00 TL olarak uygulanmakta olan asgari ücret; 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle %3 artışla brüt 1.168,02 TL olacak ve 1 Temmuz 2015 tarihinden geçerli olarak da 1.203,06 TL’ye yükselecek.

Asgari ücretin miktarı Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmekte olduğundan, Programda yer alan artış oranları kesinlik taşımıyor ancak Hükümetin asgari ücrete ilişkin düşüncesini de ortaya koyuyor.

4 toplantı sonunda karar verme alışkanlığı

Asgari Ücretin, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapacağı kaçıncı toplantıda belirleneceği konusunda herhangi bir düzenleme yer almamaktadır. Öte yandan, Komisyona katılanlara en çok on toplantı için huzur hakkı ödeneceğine hükmedilmiştir.

Ancak, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun geçmiş yıllarda yaptığı toplantılara bakıldığında, çoğunlukla 4 toplantı yaptığı görülmektedir.

Örneğin son 10 yıla baktığımızda; yedi yıl 4 üncü toplantı, iki yıl 3 toplantı ve bir yıl da 5 toplantı sonucunda Asgari Ücrete rakamının belirlendiğini görmekteyiz.

Geçtiğimiz yıl kaç defa toplantı yapıldı sonuç ne oldu?

2014 yılına ilişkin Asgari Ücret rakamını belirlemek için toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, kararını 5 toplantı sonunda vermişti.

2014 yılı için Hükümet %3+%3 oranında Asgari Ücret artışı öngörürken, Asgari Ücret Tespit Komisyonundan 2014 yılı ilk altı ayı için %4,85 ve ikinci altı ayı için de %5,88 oranında Asgari Ücret artışı çıkmıştı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 2015 yılı Asgari Ücreti için yapacağı 4 üncü toplantıdan, halen Brüt 1.134,00 TL ve Net 891,03 TL olarak uygulanan Asgari Ücret rakamına, 2015 yılı Programında Hükümet tarafından öngörülen zam oranlarından daha yüksek oranlarda zam yapılmasını beklemekteyiz.

Asgari Ücretin belirlenmesinin gecikmesi, asgari ücret miktarına bağlı olarak değişecek olan asgari geçim indirimi miktarlarının da belli olmamasına ve kamu çalışanlarının aylık net ücretlerinin de (yapılacak zam oranı belli olmasına rağmen) önceden kesinlik kazanmamasına neden olmaktadır.

Öte yandan, Asgari Ücreti belirlenmek için mutlaka birden çok ve özellikle de 4 toplantı yapılması için adeta özel gayret sarf edildiği izleniminin yaratılmasının nedenini ise anlayamamaktayız.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.