logo yeni

calisanlar2 copy

AİLE YARDIMI ÖDENEĞİNDE GERİ DÖNÜK ÖDEME İMKANI

Aktif . Yayınlanma Ücret

adalet3Manisa 1. İdare Mahkemesi bilgisayar işletmeni olarak görev yapan bir davacının başvurusu üzerine, geçmişe dönük olarak, davacının hakettiği ailen yardımının faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi.

Dava, bir Üniversitede bilgisayar işletmeni olan personelin 2013 yılından beri olan işsiz olan eşi için geçmişe dönük olarak aile yardımı ödenmesi talebinin reddi üzerine açılmıştı.

Geriye dönük ödeme yapılmasına engel bulunmaması gerekçe gösterildi

Manisa 1. İdare Mahkemesi konuya ilişkin olarak verdiği kararda “Bilgisayar İşletmeni olarak görev yapan davacının eşinin 29.04.2012-19.06.2012 tarihleri arası ve 18.06.2013 tarihinden itibaren işsiz kaldığı, bunun üzerine davacının aile yardımı bildiriminde bulunarak eşinin işsiz kaldığı dönemlere ilişkin birikmiş aile yardım ödeneğinin tarafına ödenmesi için 15.01.2014 tarihinde davalı idareye başvuruda bulunduğu, bunun üzerine 20.01.2014 tarihinde geriye dönük olarak birikmiş 1.294,86 TL tutarın ödenmesi için ödeme emri düzenlendiği, dava konusu işlem ile de aile yardımı ödeneğinin verilmesine imkan bulunmadığının bildirildiği anlaşılmaktadır.

Dava dosyasının, yukarıda yer alan mevzuat hükümleri ile bir arada değerlendirilmesinden, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memurlara aile yardımının ne şekilde ve ne zaman ödeneceği açıkça hükme bağlanmış olmakla beraber geriye dönük olarak talep edilemeyeceği yönünde bir düzenlemenin bulunmadığı(bu yönde bir hükme yer verilmediği) anlaşılmaktadır.

Bu durumda, yukarıya alınan mevzuat hükümleri uyarınca davacının eşinin işsiz kaldığı sürelerde aile yardımına hak kazandığı sonucuna varıldığından aksi yönde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.” İfadeleri yer aldı.

Mahkeme kararı

aile-yar-geriye1aile-yar-geriye2

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.