logo yeni

calisanlar2 copy

UNVAN VE HİZMET SÜRELERİ FARKLI OLMASINA RAĞMEN BAZI MEMURLAR AYNI MİKTARDA EMEKLİ AYLIĞI ALIYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

emekli-2Unvanları, hizmet süreleri, kadro dereceleri veya kazanılmış hak ve emekli keseneğine esas aylık derece/kademeleri farklı olmasına rağmen, emekli olduklarında aynı miktarda emekli aylığı alan Devlet memurları da vardır.

Devlet memuriyetinden emekli olanların (01.10.2008 tarihinden önce işe girenler) alabilecekleri en düşük emekli, adi malullük ve vazife malullüğü aylığının miktarı, 14 üncü derecesinin 2 nci kademesi üzerinden ve 30 fiili hizmet yılı esas alınarak hesaplanmaktadır.

Durumları itibariyle yukarıda belirtilen şekilde hesaplanan miktardan daha düşük emekli aylığı alabilecek olanların emekli aylıkları ise en düşük emekli aylığı seviyesine yükseltilmektedir. Bu uygulama ise, farklı derece-unvan-hizmet yılı üzerinden emekli olanların aynı miktarda maaş alması sonucu doğurmaktadır.

Farklı unvanlardaki kadrolarda, derecelerde, hizmet yıllarında olmakla birlikte, emekli olduklarında aynı miktarda emekli aylığı alacak olan Devlet memurlarına ilişkin bilgi vermesi bakımından, memurunyeri.com olarak hizmet yılı / eğitim durumu / derece-kademe itibariyle örnek seçtiğimiz bazı personele ilişkin sonuçlar şöyle:

DEVLET MEMURU

EĞİTİM

DERECE KADEME

HİZMET YILI

2015 YILI EMEKLİ AYLIĞI (ilk altı ay)

*Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil olanlar

 

 

Yükseköğrenim

3/1

28

 

 

 

 

 

 

1.350,92 TL

2/3

27

1/4

26

 

 

Lise

4/1

28

2/1

27

2/6

26

*Diğer Hizmet Sınıflarına dahil olanlar

 

 

Lise

4/3

25

3/1

25

3/2

25

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.