logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURUN 83 KİLO EKMEĞİNİ KİM YÜRÜTTÜ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

mutsuz4Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, 2015 yılı Bütçe Tasarısının 4. maddesi üzerine TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, memurun ve asgari ücretlinin reel gelirlerindeki erimeye Maliye Bakanlığının yayınlarından örnekler verdi.

Kalaycı, Maliye Bakanının bu yıl ve geçen yılki konuşma kitapçıklarında yer verdiği tablolarda bir memurun satın alabildiği ürün miktarlarında son bir yıl içinde 21 temel ürünün 16'sında önemli miktarda azalma göründüğünü belirtti.

Kalaycı Maliye Bakanlığı kitapçığına göre en düşük aylık alan bir memurun satın alabildiği ekmek miktarının 650 kilodan 603 kiloya, makarnanın 798 kilodan 712 kiloya, dana etinin 73 kilodan 67 kiloya, sütün 765 litreden 728 litreye indiğini söyledi.

Milletvekili Kalaycı, Maliye Bakanının önceki yıl bütçe konuşmasına da baktığını ve 21 üründen 15'inde epeyce azalma olduğunu belirterek, bir memurun iki yıl öncesine göre bugün satın alabildiği ekmek miktarının 83 kilo, pirincin 108 kilo, dana etinin 5 kilo, sütün 23 litre azaldığını belirtti.

İki yılda memurun 83 kilo ekmeğini kim aldı?

Bu rakamların, memurun, emeklinin, asgari ücretlinin satın alma gücünün nasıl eridiğini açıkça gösterdiğinin vurgulayan Kalaycı, “Maliye Bakanı 2002 takıntısını bıraksın da söylesin, son iki yılda memurun 83 kilo, asgari ücretlinin 24 kilo ekmeğini kim aldı, kim yürüttü?” ifadelerini kullandı.

İyileştirme zammı yapılmalıdır

Merkez Bankası verilerine göre ailelerin 2002 yılında her 100 liralık gelirinin sadece 5 lirasını borca ayırırken, bu rakamın 2013 yılı itibarıyla 55 lirayı aştığını söyleyen Kalaycı, asgari ücretli, memur ve emeklilerin aldığı aylıkların yarıdan fazlasının borç ödemeye gittiğini bu sebeple kayıpların telafisi için iyileştirme zammı ödenmesi gerektiğini belirtti.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.