logo yeni

calisanlar2 copy

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİNİN MAAŞ ÇELİŞKİSİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas22Türk Eğitim-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir tarafından ilçe milli eğitim müdürlerinin ne kadar maaş aldıklarını öğrenmek için, BİMER üzerinden yazılı başvuru yapılması, maaşlarda çelişki olduğunu ortaya koydu.

Demir, “Okul müdürü” olarak da görünen ilçe milli eğitim müdürlerinin aldıkları maaşı öğrenebilmek amacıyla BİMER üzerinden geçen ekim ayında yazılı başvuruda bulundu.

Başvuruya yasal olarak 1 ay içerisinde cevap verilmesi gerekmesine rağmen, şu ana kadar 23 ilçenin milli eğitim müdürlüklerinden yanıt geldi. Müdürlerin bir bölümü, bu tür bilgi sorgularının, kişisel hak mahremiyetine girdiğini gerekçe gösterip yanıt vermezken, diğer yanıtlar karşılaştırıldığında aynı makam için her ilçe müdürünün kendine göre uygulamalarda bulunup farklı maaş aldığını gösterdi.

Verilen cevaplardan, müdürlerin bir bölümünün, müdür maaşlarından başka ek gelir almadıkları, diğer bölümünün, müdürlük maaşının yanı sıra mevcut görevinin ek ödemelerini aldığı, diğer bir grubun ise, maaşlarının yanı sıra ek ders ücreti aldıklarını ortaya çıkardı. Verilen cevaplarda bazı müdürlüklerin kendi bilgilerinin yanında başka müdürlüklerin de maaş bilgilerine yer verdiği ancak ilginç bir şekilde, verilen bu bilgi ile o ilçe müdürlüğünden gelen bilgilerde çelişkiler olduğu göze çarptı.

Demir, kurum, makam ve görevin aynı olmasına rağmen maaşların birbirini tutmadığını belirterek, “Sorumuza cevap vermeyenleri, anlayışla karşılıyorum. Onların yorumudur olabilir ama diğer cevaplar evlere şenlik. Milli eğitim müdürleri, okul müdür maaşlarının yanı sıra makamlarının ek ödemesi olur onu alırlar. Bunu da böyle doğru şekilde alanlar var. Ama bazıları ek ders aldıklarını söylüyor. Ama bu olamaz, kanunlara aykırı. Ders ücreti ancak derse girdiği zaman alınır. Bu kesin kuraldır. Bir müdür derse girmeden nasıl ders ücreti alır? Bazı müdürler de, cevaplarında, hiçbir ek ödeme almadıklarını söylüyor. Ama başka müdürler kendi bilgilerinin yanında onların bilgilerini verdiklerinde ise, yanlış bilgilendirmede bulundukları ortaya çıkartıyor. Bir eğitim camiasında, birbirlerini yalanlayacak şekilde bilgi gizlenir mi? Nasıl bir sistemle maaş aldıklarını kimse bilmiyor.” dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.