logo yeni

calisanlar2 copy

MAHALLİ İDARELER PERSONELİNİN MAAŞ DIŞI AYLIK GELİRİ 2015 YILINDA NE KADAR OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maasDevlet memurlarının aylık ücretleri 2015 yılı ilk altı aylık dönemi için %3 oranında artacağından, aynı dönem için, mahalli idarelerde görev yapan ve diğer kurumlardaki emsallerine göre aylık geliri daha yüksek olan Devlet memurlarının maaş dışı gelirleri de artacak.

İl özel idareleri ile belediyelerde görev yapan Devlet memurları, diğer kurumlardaki emsallerinden ayrı olarak; “Sosyal Denge Tazminatı” ve “İkramiye” adı altında yapılan ödemelerden yararlanmaktadırlar.

Bu ödemeler nedeniyle, mahalli idarelerde görev yapan bir memurun, başka kurumlarda aynı unvanlı kadroda bulunan emsali bir memura göre, 2015 yılı ilk aktı aylık döneminde, aylık brüt 1.229,28 TL daha yüksek gelir elde etmesi mümkün olabilecektir.

A-Sosyal Denge Tazminatı

Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile il özel idarelerinde görev yapan Devlet memurları, Sosyal Denge Tazminatı ödemesinden yararlanabilmektedir.

Ödenecek tazminatın miktarı, toplu sözleşme ile belirlenecek tavan tutarı geçmemek üzere, ilgili belediye ve il özel idaresi ile bu yerlerde en çok üyeye sahip kamu görevlileri sendikası arasında yapılacak sözleşmeyle belirlenmektedir.

2013 yılında imzalanan toplu sözleşmeye göre, 2015 yılı için sosyal denge tazminatının aylık tavan tutarı, en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) %100’ü olarak belirlenmiştir.

Buna göre, mahalli idarelerde görev yapan Devlet memurlarına 2015 yılı ilk altı aylık döneminde, aylık brüt 753,43 TL’ye kadar Sosyal Denge Tazminatı ödenebilecek.

Sosyal Denge Tazminatı ödemelerine ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

B-İkramiye

Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile il özel idarelerinde görev yapan Devlet memurları (ilgili kurumdaki toplam memur sayısının en çok %10’u), ilgili encümenin takdiriyle yılda iki defa ikramiye ödemesinden yararlanabilmektedir.

-Büyükşehir belediyelerinde

Büyükşehir belediyelerinde görevli Devlet memurlarının %10'una, 36.000 gösterge rakamının aylık maaş katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak miktara kadar, encümen kararıyla yılda iki defa ikramiye ödenebiliyor.

Buna göre, büyükşehir belediyelerindeki memurların %10’una, 2015 yılı ilk altı aylık döneminde brüt 2.855,09 TL tutarında ikramiye ödenebilecek. Bu ise söz konusu memurların aylık brüt 475,85 TL gelir elde edeceği anlamına geliyor.

-Diğer belediyelerde

Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde görevli Devlet memurlarının %10'una, 25.000 gösterge rakamının aylık maaş katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak miktara kadar, encümen kararıyla yılda iki kez ikramiye ödenebiliyor.

Buna göre, büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde görev yapan memurların %10’una, 2015 yılı ilk altı aylık döneminde brüt 1.982,70 TL tutarında ikramiye ödenebilecek. Bu ise söz konusu memurların aylık brüt 330,45 TL. gelir elde edeceği anlamına geliyor.

-İl özel idarelerinde

İl özel idarelerinde görevli Devlet memurlarının %10'una, 25.000 gösterge rakamının aylık maaş katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak miktara kadar, encümen kararıyla yılda iki kez ikramiye ödenebilmektedir.

Buna göre, il özel idarelerinde görev yapan memurların %10’una, 2015 yılı ilk altı aylık döneminde brüt 1.982,70 TL tutarında ikramiye ödenebilecek. Bu ise söz konusu memurların aylık brüt 330,45 TL. gelir elde edeceği anlamına geliyor.

Mahalli idarelerde ikramiye ödemelerine ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Diğer kurumlardaki memurlar

Mahalli idarelerde görevli Devlet memurlarına, aylık ücretlerinin dışında “sosyal denge tazminatı” ve “ikramiye” adı altında ödeme yapılması mümkün iken, diğer kurumlardaki memurlar için benzer uygulamaların olmamasını, memurunyeri.com olarak, kamu çalışanları arasında gerekçesi belirsiz bir ayrım yaratan ve çalışma barışını olumsuz etkileyen bir durum olarak görmekteyiz.

Bu nedenle, “eşit işe eşit ücret” değerlendirmelerinden hareketle, mahalli idareler personelinin yararlanabildiği sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemeleri benzeri ödemelerin diğer kurumlardaki Devlet memurlarına da yapılmasın sağlanmasına yönelik adımların atılması gerektiğini düşünmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.