logo yeni

calisanlar2 copy

SÖZLEŞMELİ ERBAŞ VE ER MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

asker2Genelkurmay Başkanlığı 13 Aralık 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6191 sayılı Kanun sonrasında, sözleşmeli er ve erbaşların maaşlarına ilişkin açıklama yaptı.

Kanunda yapılan değişiklik gereğince, ortaöğretim mezunlarının askerliklerini yapmadan sözleşmeli er olabilmeleri ve halen silahaltında bulunan erbaş ve erlerden ortaöğretim mezunu olanların da sözleşmeli er olmak üzere başvuruda bulunmaları imkanı getirilmişti.

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre, sözleşmeli er olmak üzere seçilenlerin ön sözleşme imzaladıkları tarihten itibaren sözleşmeli erbaş/er olarak görev yaptıkları sürenin ay olarak üçte biri yükümlülük süresinden düşülecek. Silahaltında iken sözleşmeli er olmak üzere seçilenler için ise, ön sözleşme imzalamalarına (seçim aşamalarını başarılı olarak tamamlamayı müteakip eğitim birliklerine katılmalarına) kadar geçirdikleri sürenin tamamı askerlik hizmetinden sayılacak; bu durumda olanlar kalan yükümlülük sürelerinin üç katı süre ile görev yapmayı müteakip askerlik hizmetlerini tamamlamış sayılacaklar.

Ayrıca, yapılan açıklamaya göre, Sözleşmeli Erbaş/Er Kanunu'nda 31 Temmuz 2013 tarihinde yapılmış olan değişikliklerle;

1.  Sözleşmeli erbaş/er olarak yedi yıl görev yapanlardan ilgili mevzuat hükümlerine göre gerekli şartları sağlayanların kamu kurum ve kuruluşlarındaki boş kadrolara atanmasına imkân sağlanmış,

2.  Uzman erbaşlığa geçiş yaş sınırı 25'ten 29'a çıkarılarak sözleşmeli erbaş/er olanların uzman erbaşlığa geçiş imkânı genişletilmiş,

3.  Sözleşmeli erbaş/erlerin birinci derece kritik iller ile hudut birliklerinde görev sürelerini tamamladıktan sonra diğer birliklere atanmalarına olanak sağlanmıştır.

Sözleşmeli Er başvurularına Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın internet sitelerinden erişilebilecektir.

Genelkurmay Başkanlğı sözleşmeli erbaş ve erlerin maaşlarını şöyle olacak:

Kim Ne Kadar Maaş Alacak?

 

3’üncü Hizmet Yılında

7’nci Hizmet Yılında

Maaş(TL)

Ayrılışta İkramiye(TL)

Maaş(TL)

Ayrılışta İkramiye(TL)

1’inci Derece Kritik İller (Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Hatay, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli, Van)

3.342

28.463

3.567

70.648

Diğer İller

2.004

2.229

 

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.