logo yeni

calisanlar2 copy

3 ÇOCUKLU ASGARİ ÜCRETLİLER İÇİN VERGİ MUAFİYETİ GERÇEKLEŞİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

asgari-ucret-2Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu’nca TBMM’ye sevk edilen “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile asgari ücretlileri ilgilendiren vergi düzenlemesinin yapılması planlanıyor.

Yasa tasarısı ile asgari geçim indiriminin, mükellefin üçüncü çocuğu için %10, sonrakiler için %5 olarak uygulanması ile evli, eşi çalışmayan 4 çocuklu bir çalışanın asgari ücret üzerinden kesilen gelir vergisi miktarı kadar  asgari geçim indiriminden yararlanabilmesi amaçlanıyor.

Bir başka deyimle Hükümet tarafından Meclis’e sevk edilen yasa tasarısı, sevk edildiği şekliyle yasalaşırsa, evli, eşi çalışmayan ve dört çocuğu bulunan asgari ücretliler vergiden tamamen muaf tutulmuş olacak.

Yasa tasarısı, asgari geçim indirimi hesaplamasında halen 3. çocuk için uygulanan %5 oranını %10'a yükseltiyor. Bu değişiklik, 2014 yılı rakamlarına göre 3 çocuğu olan asgari ücretlinin (ve diğer kamu çalışanlarının) aylık net ücretinde 8,03 TL artış olması anlamına da geliyor.

Maliye Bakanlığınca, Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilmiş olan Gelir Vergisi Kanun Tasarısının 36 ncı maddesinde, asgari geçim indirimi, ücretlerde vergi indirimi adı altında yeniden düzenlenerek, üçüncü çocuk için indirim oranı %5’ten %10’a çıkartılması öngörülmüştü. Ancak Gelir Vergisi Kanun Tasarısının ne zaman yasalaşacağı konusunda soru işaretlerinin bulunması sebebiyle, bu hükmün başka bir kanun tasarısı içine eklenmesinin düşünüldüğü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından açıklanmıştı.

Evli, eşi çalışmayan ve 3 çocuklu asgari ücretlilere getirilmesi planlanan bu vergi muafiyeti oran artışı, memurunyeri.com olarak umarız ki diğer asgari ücretliler içinde gündeme gelir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.