logo yeni

calisanlar2 copy

MALİYE AYNI BİRİMDE ÇALIŞAN PERSONELİN BAZILARINA FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ ÖDEMİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

fazla-calisma7 Kasım 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararıyla, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığında görevli personelin bazılarına 31 Aralık 2014 tarihine kadar fazla çalışma ücreti ödenmesi imkanı da tanınmıştı.

Fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Gelir İdaresi Başkanlığında; Tahsilat ve İhtilaflı İşler, Uygulama ve Veri Yönetimi, Gelir Yönetimi ve Mükellef Hizmetleri Daire Başkanlıklarında görev yapan personel ile taşra teşkilatında Vergi Dairesi Başkanlıklarına bağlı tahsil daireleri ve Vergi Daire Başkanlığı bulunmayan illerde Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı tahsil dairelerinde görev yapan personele fazla çalışma ücreti ödenmesini öngörmüştü. İlgili Karar için tıklayınız …

Ancak, Gelir İdaresi Başkanlığının yukarıda sayılan birimlerinde görev yapmalarına rağmen, kadroları bu birimlerde olmayan personele fazla çalışma ücreti ödenmediği görülmektedir.

Veznedara fazla çalışma ücreti ödenmedi

Defterdarlık kadrosunda olmakla birlikte Mal Müdürlüğü emrinde görevlendirilmiş olan veznedar unvanlı personele ilave fazla çalışma ücretinin ödenip ödenmeyeceği konusunda oluşan tereddüt üzerine, ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ilgilinin GİB personeli olmaması nedeniyle ilave fazla çalışma ücreti ödemesinden yararlanamayacağı belirtilmiştir. Söz konusu yazı için tıklayınız …

Fazla çalışma ödemesine ilişkin Bakanlar Kurulunun ilgili maddesinde; 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılacak işlerde fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulan Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat ve İhtilaflı İşler, Uygulama ve Veri Yönetimi, Gelir Yönetimi ve Mükellef Hizmetleri Daire Başkanlıklarında görev yapan personel ile taşra teşkilatında Vergi Dairesi Başkanlıklarına bağlı tahsil daireleri ve Vergi Daire Başkanlığı bulunmayan illerde Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı tahsil dairelerinde görev yapan personelden, mesai saatleri dışında fiilen fazla çalışma yapanlara fazla çalışma ücreti ödeneceği belirtilmiştir.

Bu düzenlemeden, kapsama dahil birimlerde görevli personele yapılacak fazla çalışma ödemelerinde, personelin kadrosuna değil fiilen görev yaptığı yere bakılması gerektiği anlaşılmaktadır. Bu nedenle, Defterdarlık kadrosunda olmakla birlikte Mal Müdürlüğünde görev yapan veznedar unvanlı personelin de ilgili Mal Müdürlüğündeki diğer personel gibi fazla çalışma ücretinden yararlandırılması gerektiğini memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

Öte yandan, ilgili personele fazla çalışma ücreti ödememe gerekçesini doğru saydığımızda, Gelir İdaresi Başkanlığı kadrosunda olmakla birlikte başka bir birimde ya da kurumda geçici görev yapan personele de fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekeceği gibi bir sonuca da ulaşılabilir.

veznedar

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.