logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLAR %12 EK ZAM İSTEDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

kamu-sen-2Türkiye Kamu-Sen ile bağlı sendilarının çağrısına uyan kamu çalışanları, Ankara'da toplanarak 2014 yılında memurlara yapılan zammı protesto etti.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Celal Bayar Bulvarında toplanan kamu çalışanları, Genel Başkan İsmail Koncuk ve bağlı Sendikaların Genel Başkanları ve kamu çalışanları Abdi İpekçi Parkına doğru yürüdüler.

Yürüyüş sırasında “Memurun katili yandaş sendika”, “Kamu-Sen burada yandaşlar nerede?”, “123 yetmez EK ZAM isteriz!” sloganları atılırken, miting meydanında bir konuşma yapan Koncuk şunları söyledi:

“2001’de yüzde 8,3 olan işsizlik yüzde 10,1 oldu.   

Bugün her 5 gençten 1'i işsizdir.

350 bin öğretmenimiz atama bekliyor.

5 milyon gencimiz iş bulabilme umudunu KPSS’ye bağlamış.

Kadınlarımız çalışma hayatının dışındadır.

12 yıldır büyümenin bütün yükü, daha çok çalışıp daha az kazanan memurun, işçinin, çiftçinin omuzlarına bindirildi.

Pasta büyüdü ama çalışanın payı küçüldü.  

3Y’yi; “yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar”ı bitereceğim diye iktidara gelenler, hayatımıza yıldırmayı, yıkmayı, yağmayı ve yandaşlığı da sokup, 3 S’nin “saltanatın, sarayın ve servet”in esiri oldular. 

Yaptıkları atamalar adaletsiz,

Terfiler liyakatsiz,

Memur mutsuz,

Emekli umutsuz.

Milletten toplanan vergilerden oluşan bütçe, denetlenmiyor.

Milletin bütçesinin bekçisi olan Sayıştay, devre dışı bırakılmış durumdadır.

Bu denetimsizlik içinde,

En fazla ölümlü iş kazası bizde, 

En fazla maden faciası bizde,

OECD içinde en uzun çalışma süresi bizde,

En zayıf iş güvencesi bizde,

Taşeronlaşma bizde,

Sendikasızlaştırma bizde,

En kötü yaşam koşulları bizde,

En çok gecekondu bizde,

En düşük maaş bizde…

Ama “Dünyanın en büyük on yedinci ekonomisiyiz” diye övünen iktidar bizde.1993’de de on yedinciydik, 2013’de de on yedinci olduk. 20 yılda bir arpa boyu yol alamadığımızı gizlemeyi başaran iktidar da bizde. Kişi başına düşen gelirde, 1993’de dünyada kırk yedinci iken, 20 yılda tam 18 sıra geriletip, bizi altmış beşinciliğe düşüren iktidar da bizde.  

Vatandaşına zırnık koklatmayanlar, milletin kaynaklarını yandaşa, uğursuza, saraylara, uçaklara peşkeş çekenler de bizde.Toplam gelirin yüzde 10’unu bile alamayan çalışanlar, toplam gelir vergisinin yüzde 62’sini veriyor.  Yani saltanatın bedelini memur, işçi, asgari ücretli ödüyor. 

Hal böyleyken toplu sözleşme masasında üyesi olan memurun, emeklinin hakkını korumak yerine, satışa çıkaran sendikaların varlığı durumu daha da vahim hale getiriyor. Bunlar, önlerinde 23 gün süre varken, 2 günde toplu sözleşme imzaladılar. Toplam 5 saat masada kaldılar, “Tam 1150 talebi tek tek anlattık, tartıştık” dediler. Yüzleri hiç kızarmadan memurun, emeklinin gözünün içine baka baka gerçekleri çarpıttılar.  2014 yılı bütçesinde memurlara ayrılan paranın tam 3 milyar lirasını, Hükümete peşkeş çektiler. 

Memurlarımız 1 yıldır, toplu sözleşme görüşmelerinde uğradığı bu ihanetin bedelini ödüyor.

İktidar ve malum konfederasyon iş birliği, memurları 123, emeklileri 140 TL zamma mahkûm etti.   Toplu sözleşme sonunda kamu görevlilerinin hakkı olan enflasyon farkı ödemesi dahi gasp edildi. Bunlar sesini çıkaramadı.

123 lira toplu sözleşme görüşmelerinde Hükümetin ilk teklifi olan yüzde 3+ 3 maaş zammından bile daha düşük bir zam demek.  123 lira en düşük memur maaşına yüzde 6,6; ortalama memur maaşına yüzde 5,2 artış demek.   Böyle olunca, memur maaşları Hükümetin ilk teklifinin bile altında kaldı, memurların aylık zararı ortalama 200 lirayı aştı.

Emekli maaşı ve emekli ikramiyesi yönünden de zarara uğradık.Ne yazık ki bu eziyet 2014 yılıyla da sınırlı değil. 2015 için de %3+%3 zam kabul edildi.

Bütün bu yaşananlara rağmen toplu ihanete imza atan konfederasyon hala durumdan son derece memnun. Allah için çıkıp bir açıklama dahi yapamıyor. “Memur maaşı eridi” diyemiyor.

Hatta bizim ek zam talebimize de, karşı çıkıyor. “Biz memurlara, emeklilere fazlasıyla zam aldık. 15 Mayıs’ta memur kararını verecek” diyor.

27 Kasım tarihinde yapılan KPDK’da Türkiye Kamu Sen olarak çalışanların birçok problemini dile getirdik.”

Hakim ve savcılar ile akademisyenlere zam yapılırken toplu sözleşmeden bahsedilmediğini, ancak memurlara ek zam verilmesi söz konusu olduğunda toplu sözleşmenin bahane edildiğini söyleyen Koncuk, “Memnun-Sen’den aldıkları destekle bize toplu sözleşmenin dışına çıkamayız diyenler, toplu sözleşme dışında hâkim ve savcıların maaşlarına 1155 TL, akademik personele de 725 ile 835 lira arasında zam yaptılar.

Hâkim ve savcılarımızın, bilim adamlarımızın maaşlarının yükseltilmesini elbette istedik  Akademisyenlerimizin yıllardır ihmal edildiğini her zaman söyledik. Yapılan zamdan da memnuniyet duyduk ama biz, bütün memurların ve emeklilerin sorunlarının çözülmesini istiyoruz.

Enflasyon hedefini yüzde 5,3’den yüzde 9,4’e yükselttiniz.

Memurları ve emeklileri bir kalemde açlığa mahkûm ettiniz.

Harcamalar 434 lira artarken maaşlara 123 lira zam yaptınız.

Bu arada belli kesimlere de 725 lira ile 1155 lira arasında zam yapıp, diğerlerini unuttunuz.

Böyle bir adalet olabilir mi?” ifadelerini kullandı.

 

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.