logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR MAAŞLARINI DA İLGİLENDİREN TOPLANTI BUGÜN BAŞLIYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

asgari-ucretAsgari ücret miktarının 2015 yılında ne kadar olacağını belirleyecek olan komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK başkanlığında bugün toplantılarına başlıyor.

Çalışanların ücretlerinden kesilen gelir vergisi miktarından indirilen ve ilgililerin aylık net ücretlerinde artış sağlayan “asgari geçim indirimi” miktarı, asgari ücret rakamına bağlı olarak belirlendiğinden, belirlenecek asgari ücret miktarı işçiler dışındaki kamu çalışanlarını da yakından ilgilendiriyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu; 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de Devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise TİSK temsil ediyor.

Komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

2015 yılında asgari ücret

“2015 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı” Eki 2015 Yılı Programında, “Asgari ücretin 2015 yılı Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 oranında, … artırılması öngörülmüştür.” ifadesi yer almıştı.

Programda belirlemeye göre, halen brüt 1.134 TL olarak uygulanmakta olan asgari ücret 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle %3 artışla brüt 1.168,02 TL, 1 Temmuz 2015 tarihinden geçerli olarak da 1.203,06 TL’ye yükselecek.

Hükümetin asgari ücrete ilişkin düşüncesini ortaya koyan bu belirlemede yer alan artış oranlarının, enflasyon artış oranları da göz önünde bulundurulduğunda, Asgari Ücret Tespit Komisyonundan daha yüksek oranda artış şeklinde çıkması bekleniyor.

İşverenler, yanlarında çalışan işçilere Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen ücretten daha düşük ücret ödeyemiyor.

Asgari geçim indirimi

Kamu çalışanlarının aylık ücretlerinden kesilen Gelir Vergisinden indirilmekte olan Asgari Geçim İndirimi tutarları, işçiler hakkında takvim yılı başında geçerli olan brüt asgari ücret tutarına göre belirlenmekte ve asgari ücrete yıl içerisinde yapılan zamlar asgari geçim indirimi miktarını etkilememektedir.

Çalışanların yararlanacağı asgari geçim indiriminin miktarı; kamu çalışanının eşinin gelir elde edip etmediğine ve çocuklarının sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun asgari ücret miktarını belirlemesiyle birlikte, memurların 2015 yılı aylık maaşları netlik kazanacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.