logo yeni

calisanlar2 copy

ENFLASYON FARKI VERİLMEMESİ 10 BİNLERCE LİRA ZARARA YOL AÇACAK İDDİASI

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas-21Toplu sözleşmede Devlet memurlarının uğradığı maddi kaybın, 10 yıllık maliyetinin 10 binlerce lirayı bulabileceği iddiası Meclis’te gündeme geldi.

Milletvekili Ahmet Duran BULUT tarafından gündeme getirilen önergede şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan araştırmalara göre, kamu görevlilerinin toplu sözleşme masasında uğratıldığı zararın memurlara olan toplam maliyeti hesaplanmıştır. Geçen yıl gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde 123 TL zamma imza atılmış ve maaşlara, enflasyon farkının verilmemesi sebebiyle hatalar yapılmış ve bu hatanın 10 yıllık maliyetinin memurlar açısından 10 binlerce lirayı geçeceği ifade edilmektedir.

"Önümüzdeki 10 yılda bir doktorun 2013 toplu sözleşmesinden kaynaklı kaybı; 27 bin 300 lira, avukatın kaybı 23 bin 520 lira, mühendisin kaybı 26 bin 220 lira, müdürün kaybı 14 bin 220 lira, müezzinin kaybı 11 bin 340 lira, memurun kaybı 7 bin 500 lira, şoförün kaybı 6 bin 900 lira, hemşirenin kaybı 9 bin 660 lira, en düşük dereceden maaş alan bir hizmetlinin ise 10 yıllık toplam maaş kaybı 5 bin 220 lirayı bulacağı da ifade edilmektedir.

1.Bu kayıplar sebebiyle mağdur olan vatandaşlarımızın sıkıntılarını kayıplarını nasıl çözmeyi planlamaktasınız?

2.Maaşlara enflasyon farkının verilerek mağduriyetin azaltılması konusunda çalışmalarınız olacak mıdır?

3."Enflasyona ezdirilen maaşlar emeklilik maaşının da düşük olmasına sebep olmayacak mıdır? Bu durumu nasıl düzeltmeyi düşünüyorsunuz?

4.Toplu sözleşmeden kaynaklı zararlar ne zaman telafi edilecektir?

5.Maaşlara ek zam yapılarak vatandaşlarımızın yaşamış oldukları sıkıntıdan kurtulmaları konusunda ne zaman çalışma yapmayı planlamaktasınız?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.