logo yeni

calisanlar2 copy

HAKİM VE SAVCILARIN MAAŞ ZAMMI TAMAM

Aktif . Yayınlanma Ücret

hakim3Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin, hakim ve savcı maaşlarına artış yapılmasını içeren maddesi dün gece Meclis Genel Kurulunda kabul edildi.

(Not: 15 Ocak 2016 kesinleşen Net Maaşlar için tıklayınz...)

TBMM Genel Kurulunda görüşülmesine devam edilen Kanun Teklifi, hakim ve savcıların aylık ücretlerine seyyanen zam yapılmasını da öngörüyor. Kanun Teklifinin, hakim ve savcılarında artış öngören maddesi, Genel Kurulda dün gece kabul edildi.

Teklifin yasalaşması halinde, halim ve savcılar ile bu meslekten sayılanların aylık ücretlerinde yaklaşık 1.155 TL net artış olacak.

Yapılan düzenleme kimlerin aylık gelirini artıracak? Tıklayınız …

Zam sonrası hakim ve savcı maşları ne kadar olacak? Tıklayınız …

Mecliste kabul edilen madde

MADDE 30- 2802 sayılı Kanunun 106 ncı maddesinin dördüncü fıkrasına "Adalet Müfettişlerine," ibaresinden sonra gelmek üzere "Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Müfettişlerine ve Bakanlık İç Denetçilerine" ibaresi, beşinci fıkrasına "ödeme yapılanlara;" ibaresinden sonra gelmek üzere "yabancı dil tazminatı hariç," ibaresi ve maddeye beşinci fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş; mevcut altıncı fıkrada yer alan "vergiye" ibaresi "vergi ve kesintiye" şeklinde değiştirilmiştir.

"Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Yargıtay Birinci başkanvekilleri, Danıştay başkanvekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili, Yargıtay ve Danıştay daire başkanları, Adalet Bakanlığı Müsteşarı, Yargıtay ve Danıştay üyeleri, birinci sınıf hakim ve savcılar, birinci sınıfa ayrılmış hakim ve savcılar ve diğer hakim ve savcılara (15.000) gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda aylık ek tazminat ödenir. Bu Kanuna tabi olan hakim ve savcılardan Anayasa Mahkemesinde görev yapanlara ödenen aylık ek ödenek ve Uyuşmazlık Mahkemesinde görev yapanlara ödenen ödenek ile bu fıkrada belirlenen ek tazminattan yalnızca biri ve yüksek olanı ödenir."

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.