logo yeni

calisanlar2 copy

YÜKSEKÖĞRETİM TAZMİNATININ EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANELERİNDEKİ HEKİMLERE DE VERİLMESİ İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

saglik4Yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim üyelerine ödenmesine karar verilen “Yüksek Öğretim Tazminatı”ndan Eğitim ve Araştırma Hastanelerindeki hekimlerin de yararlandırılması gerektiği hususunda önerge verildi.

Milletvekili Dr. Orhan DÜZGÜN tarafından gündeme getirilen önergede, “Yükseköğretim Personel Kanunu'nda değişiklik yapılması ile ilgili tasarının, TBMM Genel Kurulu'nda 5 Kasım 2014 tarihinde kabul edilmesiyle, 'Yüksek Öğretim Tazminatı' adı altında yüksek öğretim kurumlarında çalışmakta olan araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve okutman kadrosundakilere aylık 841.20 lira, profesör, doçent ve yardımcı doçentlere de 731.48 lira tutarında ilave ödeme yapılacağı anlaşılmaktadır. Söz konusu düzenleme doğal olarak tıp fakültelerinde çalışan öğretim görevlilerini de kapsamaktadır." ifadelerine yer verildi.

Düzgün, bu sebeple, ülkemizde tıp alanındaki bilimsel araştırmaların ve uzmanlık eğitiminin küçümsenmeyecek bir bölümünün Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim Araştırma Hastanelerinde yürütüldüğünden yola çıkarak, Eğitim Araştırma Hastanelerinde eğitim kadrosunda yer alan hekimler için benzer bir iyileştirmenin düşünülmekte olup olmadığını sordu.

Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yanıtlanması isteminin yer aldığı önergede ayrıca, Eğitim Araştırma Hastanelerinde çalışan ve tıpta uzmanlık eğitimi veren eğitim kadroları ile ilgili benzer bir iyileştirme yapılmayacaksa bu durumun Anayasanın 'Eşitlik İlkesine' aykırı olup olmadığı da soruldu.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.