logo yeni

calisanlar2 copy

TABAN AYLIK HANGİ MEMURUN MAAŞINI NE KADAR ETKİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas-20Kamu personelinden bazılarına; bulundukları kurumlara, hizmet sınıflarına, kadrolarına, unvanlarına, derecelerine, kıdemlerine, eğitimlerine, özel bilgi ve yeteneklerine, eş ve çocuk durumlarına bakılmaksızın aynı brüt miktarda belirlenmiş olan taban aylık ödenmektedir.

Taban aylık, aylık ücretlerini; Devlet Memurları Kanunu, Yükseköğretim Personel Kanunu, Hakimler ve Savcılar Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu ve Uzman Jandarma Kanunu hükümlerine almakta olanlar hakkında esas alınan bir maaş unsurudur.

Taban aylığın brüt miktarı, bu unsurdan yararlanan tüm kamu çalışanları için aynı miktardadır. Taban aylığın net miktarı ise, 1.10.2008 tarihinden önce ya da sonra göreve başlamış olma durumuna göre farklılık göstermektedir.

Öte yandan, aylıklarını farklı ücret düzenlemelerine göre alan Devlet memurlarının aylık ödemelerinin hesabında ise (emekli keseneklerinin hesabı hariç) taban aylık kullanılmamaktadır. (Örneğin; ücret ve tazminat göstergesine göre aylık alanlar, kadro karşılığı sözleşmeli personel gibi)

Taban aylık miktarının hesaplanması

Brüt Taban Aylık miktarı, “taban aylık gösterge rakamı” ile “taban aylık katsayısı” çarpımı sonucu belirlenmektedir.

Taban aylık göstergesi halen “1000” olarak uygulanmakta olup, bu rakamı üç katına kadar artırmak Bakanlar Kurulunun yetkisindedir.

Taban Aylık Katsayısı ise, çeşitli dönemlerde artırılmakla birlikte, bu artış genel olarak memur maaş katsayısında yapılan artış oranında olmaktadır. 2014 yılı için uygulanan taban aylık katsayısı 1,20527’dir.

Brüt taban aylıktan;

-Emekli keseneği (SGK kesintisi)

-Gelir vergisi kesintisi (bulunulan vergi dilimine göre kesilecek miktar değişir)

-Damga vergisi

kesintisi yapılmaktadır.

Taban aylığın aylık maaşa net etkisi

2014 yılı için geçerli olan Taban Aylık Katsayısına göre “taban aylığın” aylık ücret içerisindeki brüt ve net miktarı konusunda memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada şu sonuçlara ulaşılmıştır(Gelir Vergisi oranı %15 olduğunda)

 

15.10.2008 öncesi işe girenler için

14.10.2008 sonrası işe girenler için

Taban aylık (brüt)            

1.205,27 TL

1.205,27 TL

Emekli keseneği

192,85 TL

168,74 TL

Gelir Vergisi

151,87 TL

155,48 TL

Damga Vergisi

9,14 TL

9,15 TL

Taban aylık (net)            

851,42 TL

871,91 TL

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.