logo yeni

calisanlar2 copy

BAŞBAKANLIKTA KAÇ ÇEŞİT MÜŞAVİR KADROSU VAR VE ÜCRETLERİ NE KADAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

toplantiBaşbakanlıkta değişik unvanlarda Müşavir kadroları bulunmakta ve bu karolarda görev yapan Devlet memurlarının aylık ücretleri unvanlarına göre farklı olmaktadır.

Başbakanlık kadrolarından bazıları istisnai kadro olup, bunlar arasında çeşitli unvanlardaki Müşavir kadroları da yer almaktadır. Bu görevlere atanacaklar hakkında, diğer memur kadrolarına (istisnai olmayan) atananlar için geçerli olan; sınav, atama, ilerleme ve yükseleme düzenlemeleri uygulanmamaktadır.

Başbakanlıktaki Müşavir kadroları

Başbakanlık kadroları arasında;

**Başbakan Başmüşaviri

**Başbakan Müşaviri

**Başbakanlık Müşaviri

**Başbakanlık Basın Müşaviri

**Basın Ve Halkla İlişkiler Müşaviri

unvanlı kadrolar da yer almaktadır. Öte yandan Başbakanlıkta, I Hukuk Müşaviri kadrosu ile Hukuk Müşaviri kadroları da bulunmakla birlikte, bunlara bu yazımızda değinilmeyecektir.

Özlük hakları

Yukarıda sayılan unvanların tamamı için aynı aylık ücret sistemi uygulanmamaktadır. Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri kadrosunda bulunanların aylık ücret ödemeleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılırken, diğer unvanlarda bulunanlar için ise ücret göstergesi ve tazminat göstergesi (unvanlara göre farklı belirlenmiş) rakamları esas alınarak ödeme yapılmaktadır.

Öte yandan, Başbakan Başmüşaviri kadro unvanı için 7000 makam ve 17000 temsil tazminatı; Başbakan Müşaviri kadro unvanı için ise 4500 makam ve 11500 görev tazminatı göstergesi belirlenmiş, diğer unv anlar için ise makam ve temsil/görev tazminatı öngörülmemiştir.

Ancak, Müşavir kadrosuna atanmış olanlar hakkında önceki görevlerinde yararlanmış oldukları ek göstergelerin uygulanması da söz konusu olabildiğinden, haklarında farklı ek göstergeler ile makam ve temsil7görev tazminatı göstergeleri uygulanması da mümkündür. (Aşağıda verilen maaş bilgilerinde, bu husus göz önünde bulundurulmamıştır.)

Başbakanlıkta Müşavir maaşları

Başbakanlıkta çeşitli unvanlardaki Müşavir kadrolarında görev yapanların aylık ücretlerinin ne kadar olduğu konusunda bilgi vermesi bakımından, 2014 yılı için geçerli olan katsayılara göre memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. Hesaplama, 25 yıl ve daha fazla hizmeti bulunan ve kazanılmış hak aylık derece/kademesi 1/4 olan Devlet memurlarına göre yapılmıştır.

UNVANI

EK GÖSTERGESİ

AYLIK NET ÜCRETİ

BAŞBAKAN BAŞMÜŞAVİRİ

6400

6.991 TL

BAŞBAKAN MÜŞAVİRİ

5300

6.664 TL

BAŞBAKANLIK MÜŞAVİRİ

3600

5.691 TL

BAŞBAKANLIK BASIN MÜŞAVİRİ

3600

5.691 TL

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRİ

3000

3.926 TL

NOT:

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

**%15 Gelir Vergisi oranına göre hesaplama yapılmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.