logo yeni

calisanlar2 copy

YURT YÖNETİM MEMURLARINDAN BAZILARININ MAAŞI ARTTI

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas-19Resmi Gazete’nin 21 Kasım 2014 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararıyla, 4 kuruma ait bazı dolu kadrolarda derece değişikliği ve bazı boş kadrolarda sınıf, unvan ve derece değişikliği yapılmıştı.

Kadrolarında dolu/boş değişikliği yapılan kurumlar arasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü de yer almıştı. (Dolu/boş kadro değişikliklerine ilişkin haberimiz için tıklayınız …)

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne ait dolu kadrolarda yapılan değişiklikle, ilk dört derecede kadro ihdasına gidilmemiş olan Yurt Yönetim Memuru unvanlı personelin 600’ünün kadro derecesi 4 olarak değiştirildi.

Yurt Yönetim Memurlarının kadro derecesi

Yurt Yönetim Memurları için şu ana kadar en çok 5 inci derecede kadro ihdas edildiğinden, aylık dereleri bakımından 1 inci derecenin 4 üncü kademesine ulaşsalar bile kadro dereceleri 5 olmaktaydı. Bu durum ise bazı haklardan yararlanamamaları sonucunu doğurmaktaydı.

-Özel hizmet tazminatı: 5 inci dereceYurt Yönetim Memurlu kadrosunda görev yapanlar hakkında uygulanan özel hizmet tazminatı oranı %49 iken, 4 üncü derece kadroda bu oran %55 olacaktır.

-Torba kadro uygulaması: Yurt Yönetim Memurları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesinde düzenlenen torba kadro uygulamasından, kendi unvanları içerisinde yararlanamamaktaydı. 4 üncü derecede kadro ihdasına gidilmesiyle, bu derecede boş kadro olduğunda derece yükselmesindeki süre koşullarına bakılmaksızın, en az 8 yıl hizmeti olan lisans mezunları ile en az 10 yıl hizmeti olan 2 yıllık yüksekokul mezunları 4 üncü derecedeki Yurt Yönetim Memuru kadrosuna atanabilecek. (Torba kadro uygulamasına ilişkin yazımız için tıklayınız …)

-Yesşil pasaport: Yurt Yönetim Memurlarının dile getirdiği sorunlardan biri olan "Hususi Damgalı Pasaport" alamama durumu ise devam edecek. Çünkü, 5682 sayılı Pasaport Kanununa göre  1, 2 veya 3 üncü derecedeki kadrolarda görev yapan Devlet memurları yeşil pasaport alabiliyor. Yurt Yönetim memurlarının yeşil pasaport alabilmeleri için, kadro derecelerinin en az 3 üncü dereceye inmesi gerekiyor. (Memurların yeşil pasaport alabilmesine ilişkin yazımız için tıklayınız ...)

Dolu kadro değişikliğiyle maaşlar arttı

Yurt Yönetim Memurlarına ait 600 dolu kadronun derecesinin 5’den 4’e yükseltilmesiyle, bu kadrolarda görev yapan memurların da maaşında artış meydana geldi.

Yurt Yönetim Memuru unvanı için 4 üncü derecede kadro ihdasına gidilmesiyle, aylık dereceleri bakımından ilk dört derecede bulunan ve kadrosu 4 üncü dereceye indirilmiş olan Yurt Yönetim Memurları, yeni derecelerine atanmalarıyla birlikte bu dereceye ait özlük haklarından yararlanmaya başlayacaklar. Kadro derecesi 5'den 4'e yükselen Yurt Yönetim Memurlarının (ilk dört derecede aylık almakta olan) aylık net ücreti, 2014 yılı Aralık ayında 43,56 TL artmış olacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.