logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ MEMURLARA İŞ ÖNLÜĞÜ PARASI ÖDENİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

saglik4657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak yürürlüğe konulan “Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği” hükümleri çerçevesinde giyecek yardımı yapılan Devlet memurlarından bazılarına iş önlüğü/iş gömleği yardımı da yapılmaktadır.

Giyecek yardımı yapılacak Devlet memurlarının kadro unvanı ile giyecek yardımının cinsi, miktarı, kullanım süresi ve niteliği “Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği” eki cetvellerde belirtilmiştir.

Kendilerine giyecek yardımı olarak “iş önlüğü veya iş gömleği” verilmesi öngörülen Devlet memurlarına, kadro unvanlarına ve görev yerlerine göre bu yardım yılda 1 adet veya 2 adet için yapılmaktadır. Verilecek “iş önlüğü veya iş gömleği”nin bedeli, Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen standart fiyatlar esas alınarak ilgili memurlara nakden ödenmektedir.

Yönetmelik, iş önlüğü/iş gömleği yardımının keten kumaştan olacağını ve her yıl Nisan-Mayıs aylarında yapılacağını; kapsamdaki unvanlarda göreve ilk başlayanlara Nisan-Mayıs ayları beklenmeden yardımı yapılacağını; aday memur olarak göreve başlayanların da bu yardımdan asil memurlar gibi yararlanacaklarını; kullanma suresi dolmadan yeni iş önlüğü/iş gömleği verilmeyeceğini ancak bu giyeceklerin görev nedeniyle kullanılamaz hale gelmesi halinde genel veriliş zamanı beklenmeksizin yenisinin verileceğini hükme bağlamıştır.

İş Önlüğü/İş Gömleği verilecek memurlar (bazı personele verilen forma hariç)

Giyecek yardımı kapsamında kendilerine iş önlüğü/iş gömleği yardımı yapılan Devlet memurlarından, memurunyeri.com olarak derlediklerimiz şunlar:

**Ambar Memuru (açık veya kapalı yerde çalışanlara yılda 1 adet; soğuk hava deposu, buzhane, buz fabrikası, kombina vb. yerlerde çalışanlara yılda 2 adet)

**Daktilograf, Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Haberleşme Memuru, Kütüphaneci, Arşivci, Evrak Memuru, Santral Memuru, Usta Öğretici, Gişe Memuru, Zabıt Katibi (mahkemede), Programcı, Çözümleyici, Programcı Yardımcısı, Çözümleyici Yardımcısı, Matbaacı, Ciltçi (yılda 1 adet)

**Sağlık Memuru (gezici sağlık memurlarına yılda 2 adet)

**Uzman Tabip ve Tabip (fiilen Tabiplik yapanlar ile akademik unvanlı olanlara yılda 2 adet)

**Eczacı, Sağlık Memuru (yılda 2 adet)

**Veteriner, Hayvan Sağlık Memuru, Veteriner Sağlık Teknisyeni (hayvanlarla direk temas eden veya laboratuvarda çalışanlara yılda 2 adet)

**Teknik Hizmetler Sınıfı personeli (arazi, şantiye, maden işletmesi ve radyoling istasyonlarında çalışanlar ile atölye, fabrika, telekomünikasyon tesisinde ve laboratuvarda fiilen çalışanlara yılda 2 adet)

**Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı personeli (ameliyathanede olanlara ameliyathane kıyafeti verildiğinden bu personel hariç, yılda 2 adet).

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.