logo yeni

calisanlar2 copy

2001 YILINDA MEMURA TANINAN BİR HAK 2008’DE KALDIRILDI VE GERİ GELMEDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas22Bulundukları görev unvanları veya kadro dereceleri itibariyle makam tazminatından yararlanmayan Devlet memurlarından 5 yıl ve daha fazla hizmet süresi bulunanlara görev tazminatı ödenmesine imkan veren 2001 tarihli düzenleme 2008 yılında yürürlükten kaldırıldı ve benzer bir düzenleme yapılması yoluna da gidilmedi.

2001 yılında çıkarılan 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, makam tazminatı olmayan Devlet memurlarından beş yıl ve daha fazla hizmeti bulunanlara görev tazminatı ödenmesini öngörmüş, ancak yapılan düzenlemeler sonucunda bu durumda olan personelin görev tazminatından yararlanması mümkün olamamıştır.

Görev tazminatının kısa hikayesi

**2000 yılında çıkarılan 4505 sayılı Kanun ve bu Kanuna dayanılarak yürürlüğe konulan Bakanlar Kurulu Kararıyla, makam tazminatı göstergesi 7000 ve üstü olan görevlerde bulunanlara “Temsil Tazminatı” ödenmesi kararlaştırıldı.

**2001 yılında çıkarılan 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, temsil tazminatından yararlanmayanlardan makam tazminatı olanlara ve makam tazminatı olmasa bile en az beş yıl hizmeti bulunanlara Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek gösterge rakamlarına göre "Görev Tazminatı" ödenmesine hükmetti.

**631 sayılı KHK, 5 yıl ve daha fazla hizmeti olanlara da “görev tazminatı” ödenmesine hükmetmesine rağmen, Bakanlar Kurulu sadece makam tazminatı öngörülen görevlerde bulunup da temsil tazminatından yararlanmayanlar için görev tazminatı göstergeleri belirledi.

**Bakanlar Kurulunun görev tazminatına ilişkin Kararına karşı açılan davada, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu; görev tazminatı belirlemesinin eşitliğe aykırı olduğunu ve Kanun ile verilen hakların sınırlandırıldığını belirterek Bakanlar Kurulu Kararını iptal etti. Danıştay’ın bu iptal kararı, makam tazminatı olan memurların da görev tazminatından yararlanamamasına neden oldu.

**2008 yılında çıkarılan 5745 sayılı Kanun,  631 sayılı KHK’da yer alan görev tazminatı ödenmesine ilişkin düzenlemeyi değiştirdi. Yapılan değişiklikle, 5 yıl ve daha fazla hizmeti bulunan Devlet memurlarına (makam tazminatından yararlanmayan) görev tazminatı ödenmesine imkan tanıyan Kanun hükmü yürürlükten kaldırılarak, sadece makam tazminatından yararlanıp da temsil tazminatından yararlanmayanların görev tazminatı alması sağlandı.

Değerlendirmemiz

Devlet memurlarının aylık ücretleri ile emekli aylıkları üzerinde önemli bir etkisi olan görev tazminatı veya benzeri bir ödeme hakkının, temsil ve görev tazminatından yararlanmayanlar için de tanınmasının ücret dengesinin sağlanması bakımından yerinde olacağını, ayrıca geçmiş yıllarda bir şekilde tanınmış olan haktan geriye gidişin uygun olmadığını memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.