logo yeni

calisanlar2 copy

ANAYASA MAHKEMESİ KAYMAKAMLIK SINAVI VE EK ÖDEMELERLE İLGİLİ İPTAL KARARLARI VERDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

anayasa-mahkemesiAnayasa Mahkemesi, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 1700 sayılı ve 6487 sayılı Kanunların bazı hükümlerini Anayasaya aykırı bularak iptal etti.

Anayasa Mahkemesinin 12 Kasım 2014 Çarşamba günü yapılan toplantısında karara bağladığı dosyalardan bazılarına ilişkin iptal kararı verdi.

Kaymakamlık sınavında 3 defa başarısız olma kuralına iptal

1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanununun bir hükmü iptal edildi.

9.6.1930 tarihli ve 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu'nun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (B) bendinin  (12.7.2013 tarih ve 6495 sayılı Kanunun 73 üncü maddesiyle yeniden düzenlenen) “Kaymakam adaylığı yazılı sınavına daha önce mülakatta üç defa başarısız olanlar katılamaz.” biçimindeki ikinci cümlesi Anayasa’ya aykırı bulunarak İPTAL edildi.

Anayasa mahkemesinin iptal Kararının yürürlüğe girmesiyle, kaymakam adaylığı giriş sınavına başvuran adaylarda “Kaymakam adaylığı mülakatında daha önce üç defa başarısız olmamış olmak.” şartı artık aranmayacak.

Bazı kadrolar için ek ödemeler iptal edildi

666 sayılı Kamu Görevlilerinin Mali Haklarının Düzenlenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin bazı hükümleri iptal edildi.

11.10.2011 tarihli ve 666 sayılı Kamu Görevlilerinin Mali Haklarının Düzenlenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname’nin eki (I) Sayılı Cetvel’in “A- Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa Göre Alanlar” bölümünün (1) numaralı sırasının;

-(d) bendinde yer alan “diğer illerin il özel idaresi genel sekreteri, " ibaresi

-(e) bendinde yer alan “büyükşehir belediyesi bulunmayan illerin il özel idaresi genel sekreter yardımcısı," ibaresi

Anayasa’ya aykırı bulunarak İPTAL edildi.  İptal hükmünün, kararın Resmî Gazete’de yayımlanmasından başlayarak altı ay sonra yürürlüğe girmesine karar verildi.

Ek Ödeme Cetvelinde yer alan söz konusu ibarelerin iptal edilmesiyle, “diğer illerin il özel idaresi genel sekreteri” ile “büyükşehir belediyesi bulunmayan illerin il özel idaresi genel sekreter yardımcısı” olarak görev yapanlar için belirlenmiş olan ek ödemeler Anayasaya aykırı bulundu.

Söz konusu kadro unvanları için yeni ek ödeme oranları belirlenmesi konusunda düzenleme yapılabilmesi için iptal hükümleri, kararın Resmi Gazetede yayımlanmasından başlayarak 6 ay sonra yürürlüğe girecek. İptal kararı yürürlüğe girinceye kadar,  iptal edilen ek ödeme oranlarının ilgililer hakkında uygulanmasına devam olunacak.

Kamulaştırma Kanununun bazı hükümleri iptal edildi

6487 sayılı “Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un bazı hükümleri iptal edildi.

-24.05.2013 tarihli ve 6487 sayılı Kanunun 21 inci maddesiyle 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun değiştirilen geçici 6 ncı maddesinin onikinci ve onüçüncü fıkraları Anayasa’ya aykırı bulunarak İPTAL edildi.

-6487 sayılı Kanunun 22 nci maddesiyle 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununa eklenen geçici 7 nci madde Anayasa’ya aykırı bulunarak İPTAL edildi.   İptal hükmünün, kararın Resmî Gazete’de yayımlanmasından başlayarak altı ay sonra yürürlüğe girmesine karar verildi.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.