logo yeni

calisanlar2 copy

2015 YILINDA MEMUR VE EMEKLİNİN ALACAĞI EN DÜŞÜK MAAŞ NE KADAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas-15657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi Devlet memurlarının çalışırken aldıkları en düşük aylık ücret miktarı ile emekli olduklarında aldıkları en düşük emekli maaşı miktarının bilinmesi, kamu personelinin özlük haklarına ilişkin yapılacak değerlendirmeler bakımından önem taşımaktadır.

Ancak, özellikle en düşük memur maaşı miktarıyla ilgili olarak, basın organlarında ve yapılan açıklamalarda sözü edilen rakamların, gerçek en düşük maaş miktarını yansıtmadığı görülmektedir.

Memurların çalışırken aldığı en düşük maaş

En düşük memur maaşını, 14 üncü derecenin 2 nci kademesinden göreve başlayan ve yardımcı hizmetler sınıfına dahil bir kadroda görev yapan ilköğretim(ortaokul) mezunları (bekar/eşi çalışan ve çocuksuz) almaktadır.

Memur emeklilerinin aldığı en düşük maaş

Devlet memurluğundan emekli olanların (01.10.2008 tarihinden önce işe girenler) alabileceği en düşük emekli, adi malullük ve vazife malullüğü aylığı miktarı, 14 üncü derecesinin 2 nci kademesi üzerinden 30 fiili hizmet yılına göre hesaplanmaktadır.

15 Kasım 2014 ve 15 Ocak 2015 tarihleri itibariyle en düşük maaşlar

Devlet memuru aylıklarına 1 Ocak 2015 tarihinden geçerli olarak %3 zam yapılacak. Ayrıca, asgari ücret artışına bağlı olarak asgari geçim indirimi miktarında yaşanacak artış da memur maaşlarına artış şeklinde yansıyacak.

Öte yandan, memur maaş katsayılarının 2015 yılı ilk 6 ayı için %3 oranında artırılması, emekli maaşlarında da artışa neden olacak.

En düşük memur ve emekli aylığı seviyesinin 15 Kasım 2014 ve 15 Ocak 2015 tarihleri itibariyle ne kadar olacağı konusunda bilgi vermesi bakımından memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamada aşağıdaki rakamlara ulaşılmıştır.

EN DÜŞÜK MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI

 

15 Kasım 2014

15 Ocak 2015

En düşük memur maaşı

1.780,74 TL

1.839,06 TL

En düşük emekli maaşı

1.311,57 TL

1.350,92 TL

**2015 yılına ilişkin hesaplamada, halen geçerli olan aylık katsayılar %3 artırılarak kullanılmıştır.

**En düşük memur maaşı hesaplanırken; aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

**En düşük memur maaşı hesaplanırken; asgari geçim indirimi, asgari ücretin 1 Ocak 2015 tarihinden geçerli %3 oranında artacağı varsayımıyla,  87,60 TL şeklinde uygulanmıştır. (Asgari ücrete daha yüksek oranda zam yapılması durumunda, asgari geçim indirimi tutarı bir miktar daha fazla olabilecektir.)

**En düşük emekli maaşı hesaplanırken; emekli aylığının %4’ü oranındaki ek ödeme hesaplamaya dahil edilmiştir.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.