logo yeni

calisanlar2 copy

SGK EK ÖDEMELERİNDEKİ FARKLILIK ŞİKAYET KONUSU OLDU

Aktif . Yayınlanma Ücret

saglik-personeli-2Sosyal Güvenlik Kurumunda sağlık harcamalarına esas olan fatura ve reçetelerin incelenmesi işlerinde ve Kurum sağlık kurullarında çalışan sağlık personeline farklı miktarlarda ek ödeme yapılmasına ilişkin şikayetler Meclis’te gündeme getirildi.

Samsun milletvekili Cemalettin ŞİMŞEK tarafından konuyla ilgili hazırlanan önergede şu ifadelere yer verildi:

666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede “Kurumun merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında bulunup, sağlık harcamalarına esas olan fatura ve reçetelerin incelenmesi işlerinde ve Kurum sağlık kurullarında çalışan; tabip, diş tabibi, eczacı ve tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda bu mevzuat hükümlerine göre uzman olanlara en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) %700’ünü, geçmemek üzere ek ödeme yapılabilir.” denmektedir.

Buna göre bu pozisyonda çalışan Uzman hekim, hekim, diş tabibi ve eczacıların yaptıkları işin mahiyeti ve risk faktörleri göz önüne alındığında uzmanlıkları ile ilgili performans ödemeleri bakımından ayrı bir değerlendirmeye tabi tutulmaları uygun değildir. Uzmanlıkları ve branşları ne olursa olsun aynı risk altında aynı işi yapmaktadırlar. Uygulamada ise farklı ödeme yapılmaktadır.

SGK sağlık personeline yönelik yaptığınız açıklamalarda ; “Personelimizin motivasyonu bizim için önemlidir, çalışanlarımızı mağdur etmeyeceğiz” ifadenize rağmen; bu konudaki mağduriyetler devam etmektedir..

Bunların ışığında;

1-SGK sağlık personeli mağdur edilmeyecek sözünüze rağmen, ilgili personelin mağdur edilmesini engellemeyi düşünüyor musunuz?

2-Uzmanlıkları ve branşları ne olursa olsun adı geçen personelin aldıkları ek ödemelerdeki farklılıkları gidermeyi ve %700 üzerinden ödemeyi düşünüyor musunuz?

3-SGK sağlık personelin doğum yapması veya hastalanması halinde maaşlarında yapılan veya yapılacak kesintileri durdurmak için bir çalışmanız var mıdır?

4-SGK sağlık personelinin özlük haklarında yapılacak olan kesintilerin yürürlük tarihi hangi nedenlerle 02.08.2013 olarak belirlenmiştir? Geçmişe yönelik kesinti yapılmasının hukuki dayanağı var mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.