logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLARIN %85'İ KARDA MI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas22Büro Memur-Sen 2. Büyük Türkiye Buluşması'na katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, memurlara toplu iş sözleşmesiyle bu yıl için 175 lira brüt, 123 lira net maaş zammı sağlandığını hatırlatarak, enflasyon farkının aynı sözleşmede 2015'e konulup, 2014'e konulmamasını "unutulmuş gibi" göstermeyi sağlıklı bulmadığını belirtti.

Enflasyon farkı unutulmadı

Gündoğdu, gelecek yıl birinci ve ikinci altı ay için yüzde 3'er zam ve enflasyon farkı öngören sözleşmeyi imzalayanların, 2014 yılı için enflasyon farkını unutmasının söz konusu olmadığını belirterek, "Bu unutulmuş bir şey değil. Piramitin tepesinde üst geliri olan aylık maaşı 3 bin 750 liranın üzerinde olanlar var. Bunlar için yüzdelik zam daha iyi. Biz taban aylığa zam istedik çünkü işçi kardeşlerimiz emekliye ayrıldığında bin 830, memur ise bin 300 lira alıyor. Dolayısıyla kimse emekliye ayrılmak istemiyor. Ayrılma vakti gelmiş ama maaşı düşüyor diye kimse emekli olamıyor. Bu ayrımın ortadan kalkması için emekli taban maaşını yükseltmeye çalıştık." dedi.

Memurların %85'i orta ve uzun vadede karlı

Gündoğdu,  memurların yüzde 85'inin bu toplu sözleşmede orta ve uzun vadede karlı olduğunu iddia ederek, “Böyle iki ya da üç toplu sözleşme yapılabilirse taban aylık, emekli ikramiyesi ve emekli maaşı eşitlenmiş olur. Emekliye ayrılmak isteyenlerin maaştan dolayı cezalı olduğu bir sistem ortadan kalkmış olur." ifadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.