logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÜCRETLERİNİN ARTIRILMASI PLANLANIYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

ogretmen92015 yılında kapatılacak olan dershanelerin ardından, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından TEOG ile üniversite sınavlarına hazırlık için bu yıl okullarda açılmaya başlanan takviye kurslarda ders verecek öğretmenlerin ek ders ücretlerinin artırılması planlanıyor.

Ek ders ücretlerindeki düşüklük sebebiyle, takviye kurslarına başvuran öğretmen sayısı beklenenin oldukça altında kalmıştı.

Bu duruma karşı önlem olarak, öğretmenlerin alacakları ek ders ücreti iki katına çıkarılacak ve 18 TL olacak. Okullarda açılan takviye kurslarına bugüne kadar yaklaşık 2.5 milyon öğrenci başvurdu. Bu kurslarda ders veren öğretmen sayısı da yaklaşık 100 bin oldu. 800 bin öğretmenden ancak yüzde 10’u kurslarda ders vermek istedi.

Gece 22.00’ye kadar süren bu kurslara öğretmenler ek ders ücreti 9 lira 45 kuruş olduğu için ilgi göstermedi. Ancak ek ders ücretinin artırılmasının planlandığı haberi Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan geldi. Nabi Avcı, TBMM görüşmelerinde öğretmenlere verilen ek ders ücretini yetersiz bulduklarını söyleyerek, “Bu nedenle Maliye Bakanlığı ile görüştük. İnşallah önümüzdeki birkaç hafta içerisinde. Ders saati ücreti olarak 9 lira 45 kuruş ödeniyor. Biz hiç olmazsa 2 katına çıkarılmasını Maliye Bakanlığı’ndan talep ettik. Hiç olmazsa yol paralarını karşılamış olalım düşüncesiyle Maliye Bakanlığı çalışıyor. Öğretmenlerimizin fedakârlığına biz de küçük de olsa bir katkıda bulunmak için böyle bir düzenleme yapacağız” şeklinde konuştu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.