logo yeni

calisanlar2 copy

DEVLET GELİR UZMANI İLE GELİR UZMANI ARASINDAKİ MAAŞ FARKI NE KADAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas-13Kamu kurumlarında mesleğe özel yarışma sınavları ile Uzman Yardımcısı olarak alınan ve belirli süreli meslek içi eğitimden sonra özel yeterlik sınavları neticesinde ilgili unvanlardaki Uzman kadrolarına atananlardan bazıları, aynı kurumda görev yapan başka unvanlardaki Uzmanlara göre farklı özlük haklarına sahip olabilmektedirler.

Benzer bir duruma, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı emrinde görev yapan “Devlet Gelir Uzmanı” ile “Gelir Uzmanı” özlük haklarında rastlanmaktadır.

Devlet Gelir Uzmanı ve Devlet Gelir Uzman Yardımcılarının aylık ücretleri “ücret göstergesi” ve “tazminat göstergesi rakamları esas alınarak hesaplanırken, Gelir Uzmanı ve Gelir Uzman Yardımcılarının aylık ücretleri ise 657 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde ödenmektedir. Ayrıca, bu iki unvan için öngörülen ek gösterge rakamları farklı olduğu gibi, Gelir Uzmanlarının makam ve görev tazminatından yararlanması söz konusu değildir.

Aylık ücretlerinin ödenmesinde esas alınan unsurların farklı olması ve ek gösterge ile makam ve görev tazminatı bakımından eşit haklara sahip olmamaları, bu unvanlarda görev yapan Uzman ve Uzman Yardımcılarının aylık ücretleri ile emeklilik haklarının da farklı olması sonucunu doğurmaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı emrinde görev yapan Devlet Gelir Uzmanı ve Gelir Uzmanı unvanlı kariyer meslek personeli arasındaki aylık ücret ve emeklilik hakları bakımından söz konusu olan farkların ne kadar olduğunu görebilmek amacıyla, memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada şu sonuçlara ulaşılmıştır.

Devlet Gelir Uzmanı ile Gelir Uzmanı arasındaki özlük hakkı farkı (2014)

KADRO UNVANI

DERECE KADEME

HİZMET YILI

AYLIK NET ÜCRET

EMEKLİ AYLIĞI

EMEKLİ İKRAMİYESİ

DEVLET GELİR UZMANI

1 /4

30

4.842 TL

2.953 TL

77.622 TL

GELİR UZMANI

1 /4

30

3.155 TL

1.698 TL

61.221 TL

DEVLET GELİR UZMAN YARDIMCISI

9 /1

0

3.249 TL

-

-

GELİR UZMAN YARDIMCISI

9 /1

0

2.586 TL

-

-

NOT:

**2014 yılı için geçerli olan katsayılara göre yapılan hesaplamada, aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

**Gelir vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.