logo yeni

calisanlar2 copy

ENFLASYON FARKI ZAMMINI UNUTUN

Aktif . Yayınlanma Ücret

unutmakTBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri devam eden 2015 yılı bütçesi sırasında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, memur maaşlarına enflasyon farkı verilmesi ile ilgili sorulara da cevap verdi.

Öğretmenlere yapılan zammı hatırlattı

Bakan Şimşek içinde bulunduğumuz yıl için enflasyon farkı verilmesi ile ilgili olarak, “Bu seneye ilişkin bir fark öngörülmüyor. Neden? Çünkü toplu sözleşme yapıyorsunuz. Toplu sözleşmede, sadece 175 liralık brüte bakarsanız o çok kısmi olur. Öğretmenlerimize ayrıca 75+75 lira seyyanen artış sağlandı. Sadece bunun etkisi yanlış hatırlamıyorsam 1 milyarın üzerindeydi. Bu hususu hiç dikkate almıyorsunuz.” Dedi.

Toplu sözleşme yapıp sonra geri dönemezsiniz

Şimşek, maaş zammının toplu sözleşme ile belirlenmesi sebebiyle, hem toplu sözleşme yapacaksınız hem de geri döneceksiniz diyerek, “4C'ye ilişkin, geçici personel ücretlerinde brüt ilave 350 lira artış, artı bir de aile yardımı getirildi. Bunların hepsini dikkate aldığınız zaman, olay göründüğü gibi değil. 2014 yılında en düşük memur maaşı bu haliyle yüzde 8,3 artmış olacak, ortalama memur maaşı artışı yüzde 8,5. Yeni göreve başlayan öğretmen maaşı ise yüzde 14,4 artacak. En düşük memur emekli aylığı yüzde 12,8. 5'inci dereceden emekli olan bir memurun ikramiyesi yüzde 12,4 oranında artmış olacak. 2014 yılı için 10 aylık TÜFE yüzde 8,45. Yılın tamamı için de yüzde 9,4 olarak öngörülüyor. Burada bir toplu sözleşme söz konusu. Hem toplu sözleşme yapacaksınız hem de sonra geri dönüp…" ifadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.