logo yeni

calisanlar2 copy

MÜHENDİSLER BAŞMÜHENDİS OLUNCA MAAŞLARI NE KADAR ARTAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

muhendisKamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi Mühendis kadrosunda (yüksek mühendis veya mühendis) görev yapanların Başmühendis kadrosuna atanmaları durumunda, aylık maaşlarını oluşturan bazı unsurlar ve dolayısıyla aylık net maaşları değişmektedir.

Yüksek Mühendis ve Mühendisler, kamu kurumlarına ait aynı derecedeki mühendis kadrolarında görev yaptıklarında aynı miktarda ücret almaktadırlar. Ancak, bunların Başmühendis kadrosuna atanmaları durumunda aylık net ücretleri bir miktar artmaktadır.

Mühendis ve yüksek mühendislerin, Devlet memuru olarak mühendis kadrosunda ya da başmühendis kadrosunda görev yapmalarının kendileri için mali olarak hangi avantajları sağlayacağı konusunda memurunyeri.com olarak hazırladığımız çalışmada, bu iki kadro unvanı için geçerli olan ücret unsurları arasındaki fark da ortaya konulmaya çalışılmıştır.

İki kadro karşılaştırıldığında; 1 inci derecelerde bu kadroların ek gösterge ve ek ödeme oranının eşit olduğu, öte yandan başmühendis kadrosunun özel hizmet tazminatı oranının %8 ve yan ödeme toplam puanının da 225 puan mühendis kadrosuna göre daha fazla olduğu, öte yandan 2014 yılı için geçerli olan katsayılara göre Başmühendis kadrosunda görev yapanların aylık net maaşının aynı koşullarda Mühendis kadrosunda görev yapanlara göre 62,70 TL daha fazla olduğu görülmektedir.

Başmühendis ve mühendis (yüksek mühendis-mühendis) kadrosunun maaş unsurları

KADRO UNVANI

DERECE KADEME

HİZMET YILI

EK GÖSTERGE

YAN ÖDEME

EK ÖDEME

ÖZEL HİZMET TAZM.

AYLIK NET MAAŞ

BAŞMÜHENDİS

1/4

25

3600

2425

%150

%168

3.465,35 TL

MÜHENDİS

1/4

25

3600

2200

%150

%160

3.402,65 TL

FARK

-

-

-

225

-

%8

62,70 TL

NOT:

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-Çalışılan bölgeden kaynaklı ek özel tazminat ödemeleri hesaplamaya dahil edilmemiştir.

-Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

-Gelir Vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.