logo yeni

calisanlar2 copy

15 OCAK 2015’DE 2000 TL’NİN ALTINDA MAAŞ ALAN MEMUR OLACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas6Devlet memurlarının bazıları 2000 TL’nin altında maaş alıyor ve bunlardan bazılarının 2015 yılı ilk altı ayında alacakları aylık ücret tutarı da bu rakama ulaşamayacak.

Aylık ücretleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre ödenen kamu görevlilerinden bazıları 2000 TL’nin altında maaş alıyor. Memur maaşlarına 2015 yılının ilk altı ayı içi %3 zam yapılacak olmasına rağmen, bazı memurların aylık net maaşı yine de 2000 TL’ye ulaşamıyor.

Yoksulluk sınırının aylık 3000 TL’yi aştığı bir ortamda, çok sayıda kamu çalışanının yoksulluk sınırının altında ücret alıyor olmasının yanı sıra bazı memurların aylık gelirinin 2000 TL’yi bile bulamaması, Devlet memurlarının özlük hakları sorununun her yönüyle değerlendirilmesi ve çözüme kavuşturulması gereğini de ortaya koymaktadır.

Devlet memurlarının aylık ücretlerine 1 Ocak 2015 tarihinden geçerli yapılacak olan %3 oranındaki artışı da göz önünde bulundurmak suretiyle, memurunyeri.com olarak yaptığımız değerlendirmede, bazı memurların 2015 yılı ilk altı ayında da 2000 TL’nin altında aylık net maaş almaya devam edecekleri görülmüştür.

Memuriyete yeni girmiş lisans mezunu Devlet memurlarına göre yaptığımız hesaplamada, 15 Ocak 2015 aylık net maaşını 2000 TL’nin altında alacak olan unvanlara ve maaş miktarlarına aşağıdaki tabloda yer verilmiştir. (Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil diğer unvanlardaki personelin aylık net maaşı da 2000 TL’nin altında olacak)

Devlet memurlarından bazılarının 15 Ocak 2015 net maaşı

UNVANI 

EĞİTİMİ  

HİZMET SÜRESİ

AYLIK NET MAAŞI

Hizmetli

Lisans

Yeni başlayan

1.837 TL

Memur

Lisans

Yeni başlayan

1.976 TL

Ekonomist

Lisans

Yeni başlayan

1.998 TL

NOT:

**Katsayılar %3 oranında artırılmak suretiyle hesaplama yapılmıştır.

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

**Asgari Geçim İndirimi 80,33 TL olarak uygulanmıştır (2014 yılı için geçerli olan tutar).

**Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

**Gelir Vergisi oranı %15 uygulanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.