logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLARIN 2015 OCAK AYI NET MAAŞ MİKTARINI NE BELİRLEYECEK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas-10Devlet memurlarının 15 Ocak 2015 tarihinde alacakları zamlı aylık maaşların net miktarı, 1 Ocak 2015 tarihinden geçerli olacak asgari ücret miktarının belli olmasıyla kesinlik kazanacak.

2015 yılının ilk altı ayı için Devlet memurlarının aylık ücretlerine %3 oranında zam yapılacağı, 2013 yılında imzalanan Toplu Sözleşme ile kararlaştırılmıştı. Ancak, memurların 15 Ocak 2015 tarihinde alacakları zamlı net maaşlar, işçiler hakkında 2015 yılının ilk altı ayı için geçerli olacak brüt asgari ücret miktarının açıklanmasıyla tam olarak hesaplanabilecek.

Asgari ücretin memur maaşına etkisi

Devlet memurlarının aylık ücretleri hesaplanırken, aylık ücretlerinden kesilecek Gelir Vergisi miktarı belirlendikten sonra, eş ve çocuk durumuna göre farklı miktarlarda belirlenen asgari geçim indirimi tutarı, hesaplanan Gelir Vergisi miktarından indirilmektedir. Bu uygulama, memurun aylık net maaşında asgari geçim indirimi miktarı kadar artışa neden olmaktadır.

Asgari geçim indirimi miktarları ise, ilgili mali yılbaşında geçerli olan brüt asgari ücret miktarına göre belirlenmektedir.

2014 yılında asgari ücret

Devlet memurları hakkında 2014 yılında uygulanmakta olan asgari geçim indirimi miktarları, 1 Ocak 2014 tarihinde geçerli olan 1.071 TL tutarındaki brüt asgari ücrete göre hesaplanmıştır.

Brüt asgari ücret, 1 Temmuz 2014 tarihinden geçerli olarak da 1.134 TL’ye yükseltilmiştir.

2015 yılında asgari ücret ve asgari geçim indirimi

Ocak 2015 tarihinden itibaren uygulanacak asgari ücret miktarı henüz netleşmemiş olmakla birlikte, 1 Temmuz 2014 itibariyle uygulanmakta olan asgari ücret nedeniyle bile asgari geçim indiriminde artış olacaktır.

Öte yandan, 2015 yılı asgari ücret tahmin rakamları da göz önünde bulundurulduğunda, Devlet memurlarının aylık net ücretinin, 1 Ocak 2015 tarihinde %3 zamdan ayrı olarak bir miktar daha artacağı görülmektedir.

Bu çerçevede, memurunyeri.com olarak bir değerlendirme yaptığımızda;

-1 Ocak 2015 tarihinden geçerli olarak asgari ücrete hiç zam yapılmazsa, 2015 yılında bekar ve çocuksuz bir memurun aylık net maaşının 5 TL; evli olup eşi çalışmayan ve 4 çocuğu olan bir memurun aylık net maaşının ise 8 TL artacağını,

-1 Ocak 2015 tarihinden geçerli olarak asgari ücrete %5 oranında zam yapılırsa, 2015 yılında bekar ve çocuksuz bir memurun aylık net maaşının 9 TL; evli olup eşi çalışmayan ve 4 çocuğu olan bir memurun aylık net maaşının ise 15 TL artacağını

görmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.