logo yeni

calisanlar2 copy

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ 2015 YILINDA 10 KURUŞ ARTACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

fazla-calisma2Kurumları tarafından mesai saatleri dışında fazla çalışma yaptırılan Devlet memurlarına 2014 yılında 1,53 TL olarak ödenen saat başı fazla çalışma ücretine, 2015 yılı için 10 Kuruş artış yapılarak 1,63 TL’ye çıkarılıyor.

TBMM’ye gönderilmiş olan 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı, 2015 yılında fiilen fazla çalışma yapacak kamu personeline saat başı fazla çalışma ücret olarak 1,63 TL ödenmesini öngörüyor.

Kanun Tasarısının ilgili hükümlerinin aynı şekilde yasalaşması halinde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 178 inci maddesi uyarınca yaptırılacak fazla çalışma karşılığında ilgili personele 2015 yılında ödenecek saat başı fazla çalışma ücreti, 2014 yılına göre “10 kuruş” artışla 1,63 TL olarak ödenecek.

Özel kalem personeli ve makam şoförleri için 9 kuruş zam

Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde görevli personele (makam şoförleri dahil), 2015 yılında fiilen yapacakları fazla çalışma karşılığında ve ayda 90 saati geçmemek üzere, makam onayına istinaden saat başına 1,71 TL ödenecek.

Bazı idarecilerle çalışan personele 9 kuruş zam

Bazı idarecilerle birlikte çalışan 657 sayılı Kanuna tabi personele, 2015 yılında fiilen yapacakları fazla çalışma karşılığında ve ayda 90 saati geçmemek üzere, saat başına 1,62 TL ödenecek. (Her bir makamda çalışanlara ödenecek fazla çalışma ücretinin aylık toplamı 450 saati geçemeyecek)

Birlikte çalışılacak söz konusu makamlar şunlar: Kurul Başkanı (bakanlıklarda), Genel Müdür ve daha üst birim yöneticiler, Strateji Geliştirme Başkanı, Vali, Genelkurmay Başkanlığında General ve Amiral; Milli Savunma Bakanlığı ve kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığındaki Daire Başkanı ve daha üst birimlerin yöneticileri, Rektör, Büyükşehir ve İl Belediye Başkanı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu personeline 9 kuruş zam

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlar ile üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapan personele, 2015 yılında fiilen yapacakları fazla çalışma karşılığında ve ayda 90 saati geçmemek üzere, saat başına 1,63 TL ödenecek.

Diğer bazı personelin fazla çalışma ücreti

**Bakanlıklar ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile 2005 yılında katma bütçeli genel müdürlük iken 2006 yılında genel veya özel bütçe kapsamına alınan genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarına ait kadrolarda görev yapan şoförlere, 2015 yılında fiilen yapacakları fazla çalışma karşılığında ve ayda 90 saati geçmemek üzere, saat başına 1,63 TL ödenecek. (9 kuruş zam)

**Anadolu Üniversitesi dışındaki diğer yükseköğretim kurumları kadrolarında görev yapan personelden, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesince düzenlenen akademik danışmanlık ve yüzyüze eğitim hizmetlerinin yürütülmesine yardımcı olmak üzere normal çalışma saatleri dışında görevlendirilenlere, 2015 yılında ayda 60 saati aşmamak üzere saat başına 2,80 TL ödenecek. (15 kuruş zam)

**Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünde çalışan (110 kişiyi geçmemek üzere) personele, 2015 yılında fiilen yapacakları fazla çalışma karşılığında ve ayda 90 saati geçmemek üzere, saat başına 1,63 TL ödenecek. (9 kuruş zam)

**Mesleki ve teknik eğitim bölgesinde yer alan meslek yüksekokulları ile ilişkilendirilen mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarında görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı idari personeline (yardımcı hizmetler sınıfı personeli dahil), 2015 yılında ayda 100 saati geçmemek üzere saat başına 2,80 TL ödenecek. (15 kuruş zam)

**Derneklerin denetimi amacıyla mülki idare amirlerince görevlendirilenlere, 2015 yılında ayda 90 saati aşmamak üzere, saat başına 1,63 TL ödenecek. (9 kuruş zam)

**Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Ilısu Projesi XVI. Bölge Müdürlüğünde görev yapan personelden fazla çalışma karşılığı izin verilme imkânı bulunmayanlara, 2015 yılında ayda 50 saati aşmamak üzere, saat başına 4,89 TL ödenecek.

399 sayılı KHK ve özel kanunlar gereği yapılan fazla çalışmalar karşılığı ücret

399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve özel kanunlarında fazla çalışma saat ücretlerinin bütçe kanunlarıyla belirlenmesinin öngörüldüğü durumlarda, 2015 yılında fiilen yapılacak fazla çalışmalar için saat başı 1,63 TL ücret ödenecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.