logo yeni

calisanlar2 copy

EMEKLİ HAKİM VE SAVCILAR İLE AKADEMİK PERSONEL YAPILACAK ZAMLARDAN YARARLANAMAYACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

emekli2Hakim ve savcılar ile akademik personelin ücretlerinde artış öngören Kanun Tasarısı ve Kanun Teklifi, aylık maaşlarını artıracağı unvanlardan emekli olmuş veya olacakların emekli aylığı ve emekli ikramiyesi miktarlarında herhangi bir değişiklik yaratmayacak.

Akademik personel

Hükümet tarafından TBMM’ye sunulmuş olan ve akademik personelin bazılarının aylık ücretlerinde artış öngören “Yükseköğretim Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, akademik personele “yükseköğretim tazminatı” ve “akademik teşvik ödeneği” ödenmesine ve bu ödemelerin damga vergisi hariç herhangi bir vergiye ve kesintiye tabi tutulmamasına ilişkin düzenlemeler içeriyor. Kanun Tasarısının getirdiği maaş artışı miktarları için tıklayınız …

Hakim ve savcılar

AKP Milletvekilleri tarafından verilmiş olan “Hâkimler Ve Savcılar Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”; hakim ve savcılar ile bu meslekten olanlara, 15.000 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda aylık ek tazminat ödenmesini ve bu şekilde hesaplanacak tazminat miktarının damga vergisi hariç herhangi bir vergiye ve kesintiye tabi tutulmamasını öngörüyor. Kanun Teklifinin getirdiği maaş artışı miktarları için tıklayınız …

Zamlar emekliliğe yansımıyor

Hakim ve savcılar ile akademik personelin ücretlerinde artış öngören söz konusu düzenlemeler, ücret artışına konu ödemelerin hiçbir kesintiye (damga vergisi hariç) tabi tutulmayacağını da içermektedir.

Maaş artışı getirecek olan ödeme unsurlarının, ilgili kamu görevlilerinin emeklilik keseneğine/sosyal güvenlik primine esas gelirler kapsamına alınmayarak kesintiye tabi tutulmaması, bu ödeme unsurlarının emekli aylığı ve emekli ikramiyesine yansımayacağı anlamına da geliyor.

Bu nedenle, hakim ve savcılar ile akademik personelin ücretlerinde artış yaratacak olan söz konusu Kanun Tasarı ve Teklifinin mevcut halleriyle yasalaşması durumunda, kapsamdaki kamu görevlilerinden emekli olmuş veya olacaklar için emekli aylığı ve emekli ikramiyesi yönüyle herhangi değişikliğe sebep olmayacak.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.