logo yeni

calisanlar2 copy

KURUMLARDA OLUŞTURULAN YAYIN KURULLARINDA GÖREV ALANLARA NE KADAR ÜCRET ÖDENİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas8Kamu kurum ve kuruluşlarının amaç ve görevleri çerçevesinde yayımlayacakları basılı yayınlar ile basılı olmayan manyetik depolama üniteleri ve kurumların resmi internet sitelerinde hizmete sunulan elektronik yayınlara ilişkin olarak oluşturulan yayın ve ansiklopedi yazı kurullarının bazı üyelerine ücret ödenmektedir.

Özel kanunlarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla, genel, özel bütçeli kamu idareleri ve mahalli idareler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve fonların amaç ve görevleri ile ilgili olarak yayımlayacakları kitap, dergi, ansiklopedi, gazete, bülten ve broşür gibi basılı yayınlar ile basılı olmayan CD, DVD ve benzeri manyetik depolama üniteleri ve kamu kurum ve kuruluşlarının resmi internet sitesinde hizmete sunulan elektronik yayınlar için ödenecek telif ve işlenme ücretleri ile bu eserlerin eser inceleme ücretlerine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Ödenecek Telif ve İşlenme Ücretleri Hakkında Yönetmelik”te, yayın ve ansiklopedi yazı kurulu üyelerine ödenecek ücretlere ilişkin hususlara da yer verilmiştir.

Öte yandan, Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Ödenecek Telif ve İşlenme Ücretleri Hakkında Yönetmeliğin dayanağı olan 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede de, kurumların yayın ve ansiklopedi yazı kurulu üyelerine ödenecek ücretlerden söz edilmiştir.

375 sayılı KHK ve “Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Ödenecek Telif ve İşlenme Ücretleri Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre;

-Yayın kurullarına ilgili kurum dışından katılan üyelere ayda ikiden fazla olmamak üzere her toplantı başına 2000 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımını geçmeyecek miktarda toplantı ücreti ödenebilmektedir.

-Ansiklopedi yazı kuruluna ilgili kurum dışından katılan üyelere her fasikül için; başkana 3600, üyelere 3000 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımını geçmeyecek miktarda ücret ödenebilmektedir.

2014 yılında ödenen ücretler

-Yayın kurullarına kurum dışından katılan üyelere, ayda ikiden fazla olmamak üzere her toplantı başına 154 TL’yi geçmeyecek miktarda toplantı ücreti ödenir.

-Ansiklopedi yazı kuruluna kurum dışından katılanlardan; kurul başkanına her fasikül için 277 TL’yi, üyelere ise her fasikül için 231 TL’yi geçmeyecek miktarda ücret ödenir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.