logo yeni

calisanlar2 copy

YAŞ ŞARTINI TAMAMLAMADAN EMEKLİ OLANLARIN İKRAMİYE VE SAĞLIK YARDIMI NE OLUR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

emekliEmekli aylığı bağlanabilmesi için tamamlanması gereken fiili hizmet süresini tamamlayan ancak asgari yaş şartını tamamlamamış olan memurların görevlerinden ayrılmaları durumunda emekli ikramiyesi alıp alamayacakları ile sağlık yardımından nasıl yararlanacakları konusunda Sitemize çok sayıda soru iletilmektedir.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlüğe girmesi ve 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununda çeşitli iptal ve değişikliklere gidilmesiyle, emeklilikte yaşa takılan bazı memurlardan söz edilmeye başlanmıştır.

Emekli aylığı bağlanabilmesi için gerekli hizmet süresi şartını (prim ödeme gün sayısı) taşıdıkları halde, yaş bakımından getirilen düzenlemelerdeki alt sınıra ulaşamamış olan bu memurlardan bazıları, görevlerinden ayrılarak emekli aylığı için yaş şartını beklemeyi tercih edebilmektedirler.

Hizmet süresi şartını taşımakla birlikte, yaş şartını görevden ayrılarak tamamlamayı planlayan bazı memurlar, görevden ayrılırlarsa emekli ikramiyesi alıp alamayacaklarını ve sağlık yardımından yararlanıp yararlanamayacaklarını bilmek ve buna göre görevden ayrılma konusundaki tercihlerini yapmak istemektedirler.

Emekli ikramiyesi

Memurların emekli ikramiyesi, emekli ikramiyesi hesabına esas hizmet süresi toplamı (en çok 30 yıl) esas alınarak ödenmekte ve emekli aylığına hak kazanmayla birlikte hak edilmektedir.

Buna göre, hizmet süresi bakımından emekliliğe hak kazanmış olmakla birlikte, emekli aylığı alabilmek için gerekli yaşa ulaşmamış olan taşımayan memurlar, emekli ikramiyesine de hak kazanamamaktadırlar. (İşçiler için kıdem tazminatı ödenmesinde yaş şartı söz konusu değildir)

Sağlık yardımı

Yaşa takılan emeklilerin, görevlerinden ayrıldıktan sonra sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışmaya başlaması durumunda, gerekli prim ödemeleri de yapılacağından sağlık yardımından yararlanmaya devam ederler.

Görevlerinden ayrıldıktan sonra çalışmayanlar ise, ödemeleri gereken genel sağlık sigortası primlerini Sosyal Güvenlik Kurumuna ödemeleri şartıyla sağlık yardımından yararlanabilmektedirler.

Emekli aylığı bağlanmasıyla birlikte, sağlık yardımından yararlanmaya da hak kazanırlar.  

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.