logo yeni

calisanlar2 copy

HAKİM ZAMMI TEKLİFİNE ÖNERGE VERİLECEK

Aktif . Yayınlanma Ücret

hakim2Hâkim ve savcı maaşlarına yapılması düşünülen 1.155 TL’lik zammın, HSYK seçimleri sonrasında Genel Kurul’da ele alınması bekleniyor.

Zammın tüm kamu çalışanlarına uygulanması için önerge

Zam ile ilgili olarak konuşan İzmir milletvekili Dr. Aytun Çıray, hakim ve savcılara yapılacak oranda, bütün kamu çalışanlarının maaşlarına da zam yapılmasını talep ettiklerini belirterek “Yargı mensuplarımızla ilgili teklif, Meclis Genel Kurulu’na geldiğinde bir önerge ile bu zammın bütün kamu çalışanlarına yansıtılabilmesi için önerge vereceğim” dedi.

“Hakim ve savcılarımızı tenzih ederim”

Çıray, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın HSYK seçimlerinden bir ay önce hakim ve savcılara zam yapılacağını açıklamasını ‘manidar’ bulduğunu vurgulayarak, “Hâkim ve savcılarımız için yapılacak olan yeni maaş düzenlemesi, hakim ve savcılarımız bakımından bir hakkın teslimidir. Yargımızın saygıdeğer mensuplarının hak ettikleri maaşın altında çalışmalarını bir milletvekili olarak ben de doğru bulmam. Dolayısıyla onlara yapılacak olan zammı ben de destekliyorum. Tabi ki hâkimlerimiz ve savcılarımız hiçbir zaman vicdanları ile cüzdanları arasına sıkışmasınlar… Ancak bu zamların yapılacağının Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ tarafından yeni biten HSYK seçimleri öncesinde vaat edilmiş olması biraz manidardır diye düşünüyorum. Hâkim ve savcılarımızı tenzih ederim.” ifadelerini kullandı.

Şaibeleri ortadan kaldırmak için tüm kamu çalışanlarına zam yapılsın

Çıray “hem yargımızın onurunu korumak hem de onları hak ettikleri maaş seviyesine taşımak için onlara yapılacak zam oranı kadar bütün kamu çalışanlarına da zam yapılmalı.” diyerek, önergenin kabulü halinde hem yargıyı seçim rüşveti şaibelerinden korumuş olacaklarını, hem de bu zammı bütün kamu çalışanlarına teşmil ederek çalışma barışına hizmet etmiş olacaklarını belirtti.

Bir meslek grubuna zam adil olmaz

Çıray, “Yargı mensupları şu gerçeği hukuki bir nosyon olarak herhalde hepimizden daha iyi bilirler; ‘kişiye özel yasa olmaz…’ Tıpkı bunun gibi, Türkiye’nin bu şartlarında sadece bir meslek grubuna özel bir zam da adil olmaz. Niye? Çünkü adalet terazisi dengedir ve kendi kefesini tartamaz” ifadelerini kullandı.

Çıray bu sebeple, hâkim ve savcılara yapılacak zammın bütün kamu çalışanlarına yansıtılması için düzenleme Meclis’e geldiğinde bir önerge vereceğini ve önergesinde aynı zam oranının bütün kamu çalışanlarına yansıtılmasını isteyeceğini belirtti.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.