logo yeni

calisanlar2 copy

ŞEF VE DİĞER UNVANLARDAKİ MEMURLARA ZAM ÇALIŞMASI KONUSUNDA BİLGİ VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas11Şef, ayniyat saymanı ve bilgisayar işletmeni maaşının ne kadar olduğu ve bu unvanlardaki personelin maaşlarına zam yapılmasına ilişkin çalışma yapılıp yapılmadığı konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından açıklama yapıldı.

Milletvekili Alim IŞIK tarafından verilen bir soru önergesine cevap niteliğinde yapılan açıklamada; Şef, Ayniyat Saymanı ve Bilgisayar İşletmeni unvanlı kadrolarda görev yapan personelin mevcut maaşlarına ilişkin bilgiler yer alırken, şef veya diğer unvanlardaki memurların maaşlarında değişiklik yapılmasına ilişkin olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen bir çalışmanın da bulunmadığı belirtildi.

Açıklamada yer alan bilgilerden;

-Şef ve ayniyat saymanı unvanlı 3 üncü derece kadrolarda bulunanlar hakkında geçerli olan özel hizmet tazminatı oranlarının sehven birbirlerinin yerine yazıldığı,

-Şef, ayniyat saymanı ve bilgisayar işletmeni için verilen güncel aylık net ücret rakamlarının, Gelir Vergisi oranı %15 uygulanmak suretiyle hesaplanmış olduğu

görülmüştür.

Soru önergesine Bakan Faruk ÇELİK imzalı yazı ile verilen cevapta şu bilgiler yer aldı:

Kamu görevlilerinin mali hakları; yürütülen görevin önem, sorumluluk ve niteliği, görev yerinin özelliği, hizmet süresi, kadro unvan ve derecesi ile eğitim seviyesi gibi hususlar göz önüne alınarak kanunlarla ve/veya toplu sözleşme ile belirlenmektedir.

Kadro unvanları, dereceleri, hizmet sınıfları farklı olan memurların mali hakları; maaşlarını oluşturan ödeme unsurlarının farklılığı sebebiyle eşit değildir.

Ayrıca, kamu personelinin mali haklarının 2012 yılından bu yana kamu işveren heyeti ile yetkili sendika ve konfederasyonlar arasında yürütülen toplu sözleşme süreci sonucunda belirlenmekte olduğu hususundan hareketle, mali haklarla ilgili tek taraflı düzenleme yapılmasının toplu sözleşme düzeni bakımından olumsuz değerlendirmelere yol açabileceği düşünülmektedir.

Bu çerçevede, şef, ayniyat saymanı ve bilgisayar işletmenlerinin mevcut maaşlarına aşağıda yer verilmekte olup, hali hazarda şef veya diğer unvanlardaki memurların maaşlarında değişiklik yapılmasına ilişkin Bakanlığımızca yürütülen bir çalışma bulunmamaktadır.

UNVAN

Mali Sorumluluk Zammı Puanı

Ek Ödeme

Özel Hizmet Tazminatı

NET MAAŞ*

Şef(3/1)

-

%105

%80

2239 TL

Ayniyat Saymanı (3/1)

375

%110

%60

2424 TL

Bilgisayar İşletmeni (3/1)

-

%100

%55

2184 TL

*Aile yardımı dahil edilmiştir. 

Ayrıca, kamuda şef (kadrolu) sayısı 24.306, şef (sözleşmeli) sayısı 7.708 olmak üzere toplam 32.014 kişi şef unvanında görev yapmaktadır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.