logo yeni

calisanlar2 copy

KARİYER UZMANLARDAN HANGİLERİ ÜCRET BAKIMINDAN TAŞRA PERSONELİ SAYILIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel4Kamu kurum ve kuruluşlarında kariyer diye nitelendirilen mesleklerde uzman ve uzman yardımcısı kadrolarında görev yapanlar hakkında, ücret uygulaması bakımından merkez ve taşra ayrımına gidilmektedir.

Merkez ve taşra diye ayrılmanın özlük haklarına etkisi

Kariyer uzman ve uzman yardımcılarından merkez teşkilatı personeli sayılanların aylık ücretleri “ücret ve tazminat göstergeleri” esas alınarak ödenirken (kadro karşılığı sözleşme ile çalışanlar hariç), taşra teşkilatı personeli sayılanların aylık ücretleri ise 657 sayılı Kanunda belirtilen unsurlar ve ek ödemeye ilişkin düzenlemeler çerçevesinde ödenmektedir.

Ayrıca, uzman ve uzman yardımcılarının merkez veya taşra personeli olarak kabul edilmelerine bağlı olarak, haklarındaki ek göstergeler de farklı belirlenmekte ve merkez personeli hakkında emeklilik bakımından uygulanabilen makam ve görev tazminatından taşra personelinin yararlanması söz konu olamamaktadır.

Mesleğe alınmaları bakımından “A Grubu” kadrolar olarak kabul edilen kariyer uzman ve uzman yardımcılarının kendi aralarında merkez ve taşra personeli diye ayrılarak haklarında farklı ücret uygulamasına gidilmesi ise, merkez personeli sayılanların taşra personeli sayılanlara göre daha yüksek ücret alması sonucunu doğurmaktadır.

Öte yandan, taşra teşkilatı dışında sayılan merkez kariyer uzmanların tamamı için aynı seviyede ücret belirlenmişken, mali hizmetler uzman ve uzman yardımcılarından kurumların merkez teşkilatlarında görev yapanlar hakkında ise daha düşük miktarlarda ücret belirlenmesi yoluna gidilmiştir.

Taşra personeli kabul edilen uzman ve uzman yardımcıları

Kariyer uzman ve uzman yardımcılarından bazıları, kurumların taşra teşkilatına dahil kadrolarında görev yapmaktadırlar. Taşra teşkilatında görev yapan uzman ve uzman yardımcıları ile bunların kurumları şöyle:

UNVAN

KURUM

Defterdarlık Uzmanı ve Uzman Yardımcısı

MALİYE BAKANLIĞI

Gelir Uzmanı ve Uzman Yardımcısı

MALİYE BAKANLIĞI

Vergi İstihbarat Uzmanı ve Uzman Yardımcısı

MALİYE BAKANLIĞI

İl Göç Uzmanı ve Uzman Yardımcısı

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

İl Planlama Uzmanı ve Uzman Yardımcısı

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

İl İstihdam Uzmanı ve Uzman Yardımcısı

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

Mali Hizmetler Uzmanı ve Uzman Yardımcısı*

ÇEŞİTLİ KURUM VE KURULUŞLAR

*Mali Hizmetler Uzman ve Uzman Yardımcıları da merkez ve taşra teşkilatında çalışma durumlarına göre ücret bakımından farklı değerlendirilmektedir.

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.